TOLGA KENAN ARAS

TOLGA KENAN ARAS

[email protected]

Helal olsun Adil Aşırıma.

27 Ağustos 2013 - 20:35

Helal olsun Adil Aşırıma.

Yenilgiyi pek sevmeyen, Liderlik özellikleri ön planda olan, Iğdır’ın yetiştirdiği çok vasıflı ender siyasetçilerden Adil Aşırım Şeytanı da alt etti…

Yani bir başka değişle şeytan Adil Aşırımı kandıramadı…!

Bu sefer (şimdilik) şeytan mağlup…!

Yıllardan beridir çadırını Iğdır’da kuran ve her seçim yaklaşırken ortaya çıkan “şeytan” bu sefer başaramadı, bir yiğidi daha kandıramadı, bir değerimizi daha bizden koparamadı.

Yine, yeni bir seçim yaklaşıyor, 2014 yerel seçimleri yaklaşırken şeytan yine sahnede, ama şükür ki ilk büyük hamlesi boşa gitti.

Iğdır seçmeni ağırlıklı iki etnik yapıdan oluşmaktadır. Türkler ve kürtler. Bu iki etnik yapı arasında tarih boyunca hep sayısal üstünlüğe sahip olan taraf Türklerdi. Son yıllarda verilen göçler ve alınan karşı göçler sayesinde bu dengeler eşitlenmiş, aradaki sayısal fark neredeyse kapanmıştır. Dolayısıyla verilecek blok oylarda hangi taraf firesiz çıkarsa Iğdır belediye başkanlığını o taraf kazanacaktır. Her iki tarafta firesiz blok oy kullanırsa yinede Türkler bir adım öndedir.

Akp’nin Iğdır’da, tamamının Şia mezhebine mensup olan Türk seçmen tarafında tabanı yok. Hele ki son dönem siyasetlerindeki yezidi tutumları ve Mehmet Metiner adlı milletvekillerinin bir TV programındaki biz yezidden yanayız açıklamasının ardından, normal şartlarda bu kesimden oy alabilmesi mümkün değil. Zaten bu kesimin tamamının oyları da uzun yıllardır MHP ye verilmektedir.

Oysa diğer tarafta kürt halkı üzerinde azda olsa bir tabanı var Akp’nin. Ama Akp, Iğdır’da kürt vatandaşların da tamamının bdp ye oy kullandığını çok iyi bilmektedirler. Bu o kadar barizdir ki,, MHP ve Bdp’nin baraj sorunu yaşadığı dönemde Akp milletvekili olan Ali Güner, bundan bir önceki yerel seçimlerde Akp lilere ve kürt halkına gidin oyunuzu Bdp ye kullanın demiştir. Öte yandan, Iğdır’da İl başkanıyla beraber yönetiminin çoğunluğunun Kürtler tarafından oluşturulan Akp, belediye başkan adayını hangi kesimden gösterirse, o tarafın oylarını böleceği, bir önceki seçim sonuçlarından kanıtlı olarak, gün gibi aşikardır…! Oysaki o dönem adayları da Sn. Nurettin Aras’tı. Nurettin Aras, iki dönem Mhp den belediye başkanı seçilmiş ve üçüncü dönemde partiyle araları açılınca, şeytan bir şekilde bu değerli insanımızı kandırıp Akp saflarına çekmişti. Akp bir taraftan Iğdır da geniş bir ailesi ve büyük bir çevresi olan, sevilen sayılan, milliyetçi karaktere sahip sn. Nurettin Arası aday gösterirken, diğer taraftan da, milletvekilleri ve il yönetimi aracılığıyla oylarınızı Bdp ye verin diyerek Mhp yi bölmüş ve Bdp’nin belediye başkanlığını kazanmasına olanak sağlamıştı.

Bu dönemde tekrarını yaşamak istiyorlar, o yüzden yine Iğdır’da MHP tabanlı etkin bir Siyasetçiyi Akp den aday göstermek için, şeytanla beraber şeytani planlarını devreye soktular. Ama olmadı, tutmadı.

90’lı yıllarda Türkiye’nin en genç ve popülaritesi yüksek milletvekili olan Adil Aşırıma kancayı attılar. Ama Adil Bey planlanan oyunların farkına varacak kadar, fazlasıyla zeki bir insan. Ve Akp den aday olmayacağını en yakın arkadaşı aracılığıyla net bir şekilde bana iletti. Teşekkürler Adil abi. Bizzat ben rahat bir nefes aldım. Iğdır halkı’ da bu konuda rahat olsun.

MHP'de artık Iğdır'da, Adil Aşırım, Nurettin Aras gibi ülkücü karakterli değerlerimizi geri kazanım için bir şeyler yapmalıdır. Bu saatten sonra tek bir insanımızı kaybetme ve yok sayma lüksümüz yoktur.

ÇÜNKÜ IĞDIR TÜRKİYE VE TÜRK DÜNYASI İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR.

IĞDIR'IN OLMAZSA OLMAZLARINDAN BİRİDE BİRLİK BERABERLİKTİR...!

Dolayısıyla şeytan, şimdilik mağlup.

Ama tabi şimdilik diyorum, çünkü şeytan bu, birlik beraberliği bozmak için nerede ne zaman nasıl bir hamle yapacağını kimse kestiremez. Ve fitne fesat çıkarmak için her yolu deneyecektir.

Tolga ARAS