TOLGA KENAN ARAS

TOLGA KENAN ARAS

[email protected]

TOPLUMSAL MUTASYON...! Ben farkındayım, son zamanlarda yazılarımda sık sık "Mutasyon" kelimesini kullandığımın. Bilmem sizde farkında mısınız, son yıllarda bir çok şeyin dönüşerek mutasyon geçirdiğinin...? Aslında, "Somut" yani, varlık ve kavramların "M

18 Ocak 2014 - 19:50

TOPLUMSAL MUTASYON...!Ben farkındayım, son zamanlarda yazılarımda sık sık "Mutasyon" kelimesini kullandığımın.

Bilmem sizde farkında mısınız, son yıllarda bir çok şeyin dönüşerek mutasyon geçirdiğinin...?Aslında, "Somut" yani, varlık ve kavramların "Mutasyon" geçirmesi olayını farkında olmaksızın yıllar içinde çok yaşadık. Hele ki son 10 yılda bir hayli fazla yaşadık ve kanıksadık.

Şimdi, bu en son yaşadığımız günlerde de, olağanüstü bir şekilde "somut mutasyon" la beraber, hızlı bir şekilde "soyut mutasyon"da yaşanıyor toplumumuzda.Peki nedir bu Mutasyon...?

Kısaca genetik sapma. Yani canlının genetik yapılarında meydana gelen zaman içinde ya da ani gelişen değişmelerdir. 

Bu değişmeler sırasında olağandır ki o canlının karakteristik özelliklerinde de sapmalar ve değişmeler yaşanmaktadır.Şimdi somut-soyut mutasyon kavramlarında ne anlatmak istediğime gelince; 

Bir kaç örnekle göstereyim.1.) Önce yıllardır süregelen (ve bana göre bir tür mutasyon durumu olan) gözle görülür değişmelere, yani, somut mutasyona örnek vereyim. Bildiğiniz gibi, ülkemizde de 90 yıl içinde bir çok defa yaşanan "Darbe" ya da darbeleri, askerler, icraatını ya da gidişatını beğenmedikleri "hükumetlere" karşı yaparlardı. 

BEŞ YIL ÖNCE BAŞLAYAN UYDURMA DELİLLERLE ASKERE BİR BÜYÜK DARBE YAPILDI. Yani Türkiye de darbe eylemlerinde bir "Mutasyon" yaşandı.2.) Eskiden basın işini yapardı. Yani olması gerektiği gibiydi. (Ülkede yaşanan olayları haber yapar, vatandaşa doğruları aktarır, hükumetleri de yanlış yaptıklarında mantıksal eleştirilerle uyarırdı.

ASKERE YAPILAN DARBENİN FARKLI BİR TÜRÜ (KİMİSİ SATIN ALINMA SURETİYLE, KİMİSİ SESİ KISILMA SURETİYLE, KİMİSİ HAPSE ATILMA SURETİYLE) BASINDA, "BİR NEVİ MUTASYONA UĞRATILDI".3.) Uzatmadan kısaca, HAKİM-SAVCI-POLİS-BÜROKRAT anlayışlarında da yıllar içinde bir tür bilinçli "Mutasyon" yaratıldı.Biz halk olarak da, bütün bu yaşanan değişimleri çokta farkında olmaksızın yaşadık, ve kanıksadık.Birde şu sıralar alışılmadık bir şekilde "Soyut Mutasyon" geçirmekteyiz ve yine farkında değiliz...Nedir bu soyut dediğimiz Mutasyon; (akla, ruha, sezgiye, inanca bağlı olarak) inandığımız varlıkların tümünde, büyük değişimler yaşamaktayız. Mesela; sevinçlerimiz-tasalarımız, cesaret- korku, keder-hüzün-mutluluk anlayışlarımız değişti. Aşk anlayışımız, ruh durumumuz, karakter yapımız değişti.

Toplumsal ahlak yapımız kökten ve külliyen değişti.

Hırsız polisi yakalatır oldu,

Zanlı savcıyı görevden aldırtır oldu,

Polis savcının emrini dinlemez oldu,

Genelkurmay aslanken kedi görünümüne, teröristler çakal iken kurt postuna büründü.

Asker kışlasına kapanırken, çakallar (Yani teröristler) yol kontrolü yapar, kimlik sorar, ülkenin bir bölümünde de kendi bayrakları altında nöbet tutar oldu.

Hatta ve hatta HAŞA, Allah, din inançlarımızda bile değişmeler oldu.

Kimin nasıl bir yaratıcıya inandığı şüpheler yol açar oldu

Mazlum kim, yezit kim artık tamamen belirsizleşti...

Dindar kim dinsiz kim hiç belli değil.

Dindar diye bildiklerimiz, dinin bütün kavramlarını alt üst etti.SİZCE BÜTÜN BUNLAR, SOYUT VE SOMUT ANLAMDA, 

"TOPLUMSAL MUTASYON" DEĞİLDE,,,

O HALDE NEDİR...!Aras_Ca