ELNURA ORUÇOVA

ELNURA ORUÇOVA

serdarunsal76@gmail.com

“KATİL SARKİSYAN YARGILANMALIDIR”

26 Şubat 2019 - 15:10

 “KATİL SARKİSYAN   YARGILANMALIDIR”

                  İnsanlık tarihinin kara lekesi Hocali Soykırımını “Katliam” olarak değerlendirenlerin idrakına.Ermenilerin silahsız sivil Azerbaycan Türklerine yönelik vahşicesine gerçekleştirdiği bu facia'nı, açıkça, Azerbaycan Türklerinin yok edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Birleşmiş Milletlerin tanımladığı Soykırım kavramı ile tamamen örtüşen bu katliamın, Ermeni askerlerinin Türklere olan kinini kustuğu bir soykırım olduğunu bilimsel olarak kaydetmiş ve kanıtlamıştır. Peki bakalım,dünya basını vahşice gerçekleştirilmiş Hocalı  "Soykırım'ı" nasıl analiz etmiş ve nasıl yayımlamıştır?       

         Ermeniler Hocalı’ya saldırdılar. Bütün dünya tanınmaz hale getirilmiş cesetlere tanıklık etti. Azerbaycanlılar çok sayıda insanın öldürüldüğünden haber vermekteler”.“Krua l'Eveneman” dergisi (Paris), 29 Şubat 1992 yılında “Ermeni askerleri binlerce aileyi yok etmiştir”Sunday Times gazetesi (Londra), 1 Mart 1992 yılında “Ermeniler Ağdam'a doğru giden orduyu kurşun yağmuruna tutmuştur. Azeriler 1200 kadar ceset saymış. Lübnanlı kameraman, ülkesinin zengin Ermeni Taşnak lobisinin Karabağ'a silah ve asker gönderdiğini onaylamıştır."Financial Times gazetesi (Londra), 9 Mart 1992 yılında “Birçok insan çirkin hale getirilmiş, masum kızın sadece kafası kalmış.“Times gazetesi (Londra), 4 Mart 1992 yılında “Video kamera kulakları kesilmiş çocukları gösterdi. Bir kadının yüzünün yarısı kesilmişti. Erkeklerin kafa derisi soyulmuştu.”“İzvestiya” gazetesi (Moskova), 4 Mart 1992 yılında “Ağdam’da bulunan yabancı gazeteciler  Hocalıda öldürülmüş kadın ve çocuklar arasında kafa derisi soyulmuş , tırnakları çıkarılmış 3 kişi görmüşlerdir.” “Le Monde” gazetesi (Paris), 14 Mart 1992 yılında  “Binbaşı Leonid Kravets: Ben şahsen tepede yüz civarında ceset gördüm. Bir erkek çocuğun kafası yok idi. Her tarafta acımasızca öldürülmüş kadın, çocuk ve ihtiyar vardı.”“İzvestiya” (Moskova), 13 Mart 1992 yılında .Bunlar sadece dünya basınında yer almış yayımların bir kısmını oluşturmaktadır.Bundan ziyade dikkatinizi çok çekmek istediğim bir başka kaynak daha şöyle bahsediyor;Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Hocalı Katliamı'nın sorumlusu birliklerin başındaki iki liderden biriydi, ve bazı kaynaklara göre katliam emirlerinin sahibi..Nitekim Sarkisyan, İngiliz araştırmacı Thomas de Wall'un yaptığı bir röportajda o günlerden şu şekilde bahsediyor;Azerbaycanlılar Ermenilerin sivil halka karşı katliam yapmayacağını düşünmekteydiler. Biz bunu Azerbaycanlılara şaka yapmadığımızı göstermek amacıyla ibret olsun diye yaptık.Röportajın tam metni içeriğin en sonunda, kaynaklarda yer almaktadır.Ermeni gazeteci Etyen Mahçupyan :Bu olayın hukuksal tanımı üzerinde çok geniş bir tartışma yaşanmadı. Ancak öldürülenlerin hepsinin Azerbaycan Türkleri olduğu, bu kimliği taşıdıkları için böyle bir sonla karşılaştıkları, ateş edenlerin ise bunu bilerek ve bir karar doğrultusunda yaptıkları bellidir. Diğer bir deyişle Birleşmiş Milletler'in Soykırım Sözleşmesi açısından bakıldığında karşımızda bir soykırım daha var diye bahs etmektedir.Yani Azerbaycan bu haklı mücadelesinde 27 yıldır tek başınadır. Siyasi arenada göstermemiz gereken birliği bu olayda yeterince gösteremedik ve dünya gündemine oturtamadık bu soykırımı.Ermenilerin bizlere karşı yürüttükleri lobilerle soykırımı kabul ettirmek için verdikleri mücadelenin yanında maalesef ki yetersiz geldi yaşadıklarımız.Onlar kendilerine yapılanı bir soykırım olarak nitelerken, yakın tarihte kendilerinin bizzat yaptıkları bu eylemi bir gurur göstergesi olarak kitaplarına almaları büyük bir ayıbın parçasıdır.nitelendirmiştir.

Azerbaycan'da 'Hocalı Faciası', 'Hocalı Soykırımı'; Ermenistan'da ise 'Hocalı Olayı' olarak anılan katliamla ilgili, geride kalan 27 yılın ardından herhangi bir sorumlunun cezalandırılamadığını da belirtmek gerekir.Azerbaycan Türkleri belki de yakın tarihin gördüğü en acımasız, en vahşi soykırımına maruz kaldılar.

27 Yıldır Hocali Adalet Bekliyor!

BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin 2, 3, 5, 9 ve 17. maddelerinin ihlal edildiği Hocalı Katliamı'ndan ötürü kimse yargılanmadı.İnsan Hakları İzleme Örgütü, yaşanan olayı Dağlık Karabağ'ın işgalinin ardından, yaşanan en kapsamlı sivil katliam olarak nitelendirmiştir.Ben öncellikle bir şehit ailesinden olan bir hukukçu olarak ilk önce kendi meslektaşlarıma sesleniyorum ve rica ediyorum, Hocalı bir Katliam değildir,Hocalı bir Soykırımdır ! Bunu her Türkün bilmesi ve her alanda haykırması gerekir.Türk düşmanlığı yaparak, çarpıtılmış bir tarihin muharris sayfalarından efsaneler çıkartarak bir yere varmanın mümkün olmadığını kendileri artık anlamak durumundalar. Bizim herkesin acısına saygımız var ama herkesin bizim acımıza saygı göstermesini beklemek bizim en doğal hakkımızdır.Hocalı Soykırımında hayatını kaybeden insanların hatıralarını yaşatacağız ki, bu acılar tekrar yaşanmasın. Onların aziz hatıralarını hep canlı tutacağız.Sizi unutmayacak, unutturmayacağız ve bu vahşiliği bu zülmü tüm dünyaya SOYKIRIM olarak kabul ettireceğiz...

 

Avukat Elnura Orucova

İstanbul/Türkiye.

26 Şubat 2019