ERHAN YIRCALI

ERHAN YIRCALI

DÜŞÜNDÜKLERİM VE YAZDIKLARIM erhanyircali@gmail.com

ZEYTİNYAĞ ÜZERİNE BİR YAZI

17 Aralık 2023 - 18:11

ZEYTİNYAĞ ÜZERİNE BİR YAZI

Zeytinyağının içine ne karıştırıyorlar?

 Zeytinyağında en çok yapılan hile, kanola yağının renklendirilip zeytinyağı diye satılmasıdır. Bu hilenin laboratuar analizi yapılmamışsa anlaşılması mümkün değildir. Bunun dışında uygulanan diğer bir hile ise zeytinyağının fiyatı ucuz olan ayçiçek, pamuk veya fındık yağı ile karıştırılmasıdır.

Zeytinyağı ayçiçek yağı karışımı nasıl anlaşılır?

Ayçiçek yağı kokusuz ve oldukça açık renklidir. Hatta renksize yakın bir açık sarıdır. Zeytinyağı ise daha koyu sarı hatta yeşile yakın rengi ve kokusu ile kolayca ayırt edilebilir.

Yararlı ve güçlü asit bileşenlerine sahip olduğu için doğal zeytinyağına hiçbir şey zarar veremeyeceği için zeytinyağında hiçbir renk değişimi olmamalıdır. O zeytinyağı doğal değilse, sahteyse, başka yağlarla karıştırılmış ise Turuncumsu veya kırmızı bir renge döner.

 

Soğuk sıkım zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Soğuk sıkım zeytinyağını diğerlerinden ayıran en önemli özelliği meyvemsi kokusu, acılığı ve yakıcılığıdır. Erken hasat zeytinyağı, zeytin henüz olgunlaşmadan toplandığı için daha acıdır. Bu nedenle zeytinyağı yenildiğinde genizde yanma, dil üzerinde akıcı bir his bırakır. Ayrıca zeytin kokusu vardır.

Evde zeytinyağı testi nasıl yapılır?

Bir bardak ılık suyun içine çok az miktarda zeytinyağı ekleyin. Eğer zeytinyağı baloncuklar çıkarıyor ve su yüzeyinde kalıyorsa gerçektir; sahte olduğu takdirde ise yağ suyun yüzeyinde bir süre hiç baloncuk çıkarmadan dairesel bir şekilde kalacak, ardından suya karışacaktır.

Zeytinyağı neden donmaz?

Yağın donup donmaması gerçek olup olmadığı anlamına gelmez. Zeytinyağın sezon içerisinde uygulanan sıkım işlemi, yetiştiği iklim koşulları ve o yıl içerisindeki iklim şartlarının değişiklik göstermesi donma durumunu etkiler. Hakiki zeytinyağının içerisine farklı bir yağ karıştığında da donabilir.

Canan Karatay göre zeytinyağı nasıl olmalı?

Yapılan bir araştırmaya, doğal zeytinyağının kanser hücrelerini yok ettiği ve kanser hücrelerinin çoğalmasını önlediğini  belirten Karatay, “Ben diyorum ki; bol bol doğal sıkım zeytinyağı tüketin."

Hakiki zeytinyağının ömrü ne kadardır?

Kapağı açılan zeytinyağı en kısa sürede tüketilmelidir. Kapağını açmadığınızda ve doğru zeytinyağı saklama koşullarını sağladığınızda zeytinyağı en fazla 2 sene saklanabilir. Zeytinyağlarının üzerinde son kullanma tarihi yazıyorsa tarihi geçen zeytinyağı kullanılmamalıdır.

Türkiye'nin en iyi zeytinyağı hangi ilde?

En Kaliteli Zeytinyağları Hangi İlde Bölgede Üretilir?

Zeytinyağı dendiğinde akla ilk gelen şehir (Balıkesir), Ayvalık'tır. Edremit Körfezi ve Ayvalık bölgesi, zeytinyağı üretiminde önde gelen bölgelerden biridir. Bölgede doğal olarak yetiştirilen zeytin meyvelerinin çeşitli biçimlerde işlenmesi ile üretilen zeytinyağı çeşitleri, aroma(hoş koku) bakımından farklılık göstermektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum