ERHAN YIRCALI

ERHAN YIRCALI

DÜŞÜNDÜKLERİM VE YAZDIKLARIM erhanyircali@gmail.com

RENKLERLE TEDAVİ YAPILIR MI?

11 Aralık 2023 - 19:42 - Güncelleme: 11 Aralık 2023 - 19:44

RENKLERLE TEDAVİ YAPILIR MI?

Renklerle tedavi ülkemiz için çok yeni bir uygulamadır. Ülkemizde bu tedavi yöntemini profesyonel anlamda uygulayan ve bunu dünya standartlarında yapan sağlık kuruluşu yoktur. Ancak; yurt dışında belli başlı merkezler özel tedaviler uygulamaktadır. Buralar da sırf renklerin tedavi edici gücü kullanılarak birçok hastalığa karşı önemli derecede başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Renklerle tedavinin ne anlama geldiğini bilmek için öncelikle renklerin psikolojik dünyamız için ne gibi anlamlar ifade ettiğini anlamamız gerekir. Renk terapisi ile insan belirgin bir rahatlama hissedebilir.

Kromoterapi adıyla bilinen renk tedavisi eski Mısır’da, Çin’de ve Hindistan’da çok eskiden beri biliniyordu.

Bu tedavi yöntemi insanda bazı renklere ait merkezler olduğu teorisinden yola çıkmaktadır.

Alan adı verilen bu merkezler belirli organları yönetir. Bu alanlar enerji alanlarıdır. Bunlar belli renklerle uyum halindedir. Renklerin özel hâkimiyeti altında bulunan bu enerji alanlarının çalışması için bu renkler son derece önem taşır. Enerji alanlarının ilgili bu renkler tarafından doyurulması gerekir.

Bu renkler yeteri kadar olmadığında enerji alanlarında organik veya psikolojik hastalıkların ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

Böylelikle bu merkezler hiçbir şekilde görevlerini yapamaz duruma gelir ve idare ettikleri organlarda bazı hastalık belirtileri görülmeye başlar. Uyum halinde bulundukları renk titreşimleri azalarak bu renge olan ihtiyaç fazlalaşır.

Kromoterapi tedavisinde hastaya aksayan enerji alanın rengiyle ilgili tedavi uygulanır. Ayrıca; bu renk merkeziyle ilgili besinler tavsiye edilir. Bazen de bu renk merkezi ile ilgili metallerin taşınması da önerilebilir. Tedavi esnasındaki süre kromoterapi uzmanın tavsiyesine göre yapılır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum