ERHAN YIRCALI

ERHAN YIRCALI

DÜŞÜNDÜKLERİM VE YAZDIKLARIM erhanyircali@gmail.com

İNTİKAM TAŞI

15 Mayıs 2023 - 22:47

İNTİKAM TAŞI

İşlerin ters gittiği bir ülkede, bir zamanlar zengin ve soylu bir adam, kendisinden iyilik isteyen fakir adamı uzaklaştırmaya çalışıyor du. Fakir adam bu durum karşısında oradan kaçmaya başladığında zengin ve soylu adam, fakir adamın arkasından taş attı. Bunu görenlerin canı sıkıldı. Fakat niçin taş atıldığı konusuna hiçbir anlam veremediler. Fakir adam kendisine atılan taşı yerden alıp cebine koydu, yoluna devam etti ve yıllarca o taşı cebinde taşımaya devam etti.

Aradan günler aylar geçti. Fakir adamı taşlayan zengin adamın başına bir sürü felaketler geldi. Ayrıca, dolandırıcılık işine karıştığı için ülkenin sultanı tarafından tüm servetine el kondu.

Bu kişi o yöredeki adetlere göre de bir eşeğin sırtına ters binmiş halde şehrin her tarafında teşhir edilecekti. Şehrin sokakları arasında dolaştırılırken adamın duyduğu hakaretlerin haddi hesabı yoktu.

Bu olayı seyredenler arasında kendisine taş attığı fakir kişi vardı. Kendisini kovalayan taş atan bu adamı hemen tanımıştı. Fakir adamın eli hemen cebine gitti taşı aldı ve bir zamanlar onu aşağılamış olan adama atmak elini havaya kaldırdı. Tam o sırada birden taşı yere bıraktı. Üzgün bir yüz ifadesi ile oradan uzaklaştı.

Kendi kendine söylenerek oradan uzaklaştı. Giderken şunları söylüyordu. “İnsanoğlu yaşadığı sürece kötülükler ve iyilikler bitmez. Bazen insanlar başına gelen olaylardan dolayı bazı kişilere intikam duygusu besler. İntikam kötü bir şeydir. Sonu yoktur. Özellikle, zengin ve mutlu olduğu sürece düşmanından intikam almaya kalkışmak aptalca ve tehlikelidir. O kişi düşkün bir hale geldiğinde ise intikam almaya kalkışmak ise insanlığa yakışmaz.”

Bir hatırlama yapayım. Çinlilerin çok güzel bir atasözü var.”Bene kimseyi öldürmem, o zaten ölecek.” Bu yüzden intikam almak için birilerini öldürmenin bir anlamı yok. Adli yönden ve dini yönden insan öldürmenin de cezasının çok ağır olduğunu unutmayalım. Her zaman “af etmek” en iyisidir. Çünkü, herkes ölecek.

image.png

YORUMLAR

  • 0 Yorum