ERHAN YIRCALI

ERHAN YIRCALI

DÜŞÜNDÜKLERİM VE YAZDIKLARIM [email protected]

GEÇİM SIKINTISI HER ŞEYİN ÖNÜNE GEÇTİ

05 Ağustos 2022 - 14:06

GEÇİM SIKINTISI HER ŞEYİN ÖNÜNE GEÇTİ
Son zamanlarda yapılan ardı arkası kesilmeyen fiyat artırımları sonucu maalesef dar ve orta gelirliler için geçim sıkıntısı oluştu ve geçim sıkıntısı her şeyin önüne geçti. Cumartesi pazarında fiyatlara baktığınızda durum zaten ortada. Bazılarının dediği gibi fiyatlar düşmedi aksine arttı. Salatalık ve kabak gibi ürünlerin fiyatı düşse de bamya, börülce, havuç, domates, patlıcan, fasulye gibi ürünlerin fiyatı aynı şekilde devam ediyor. Bamya, börülcenin fiyatı sabah 40 lira akşamüstü ise 35 lira. Meyvelerin yanına ise yaklaşılacak gibi değil. Üzüm 20 lira, şeftali 20 lira. Muz ise artık evlere girmez oldu.
Peynir ise aldı başını kaçtı. İzmir Tulum. Kelle Manyas gibi peynirlerin kilosu 120 liradan başlıyor. En ucuz taze peynirin kilosu ise 60 lira, bir tık üstü ise 80 lira. İnanın, insanın canı pazara gitmek istemiyor.
Türk lirasının döviz karşısındaki değer kaybı, önlenemeyen enflasyon, zamlar ve gittikçe düşen alım gücü hepimizin belini büküyor. Temel gıdalar ile doğalgaz, elektrik, su gibi ihtiyaçlara gelen zamlar herkesi çok zorluyor. İnsanlar bu süreçte fiyat algısını da yitirdi. Gördüğü ve alacağı ürün iyimidir? Kötümüdür? Pahalımıdır? Ucuz mudur? Anlayamıyor. Ancak, bir gerçek var bugün almazsanız yarın daha pahalı alacağınız kesin.image.png

YORUMLAR

  • 0 Yorum