ERHAN YIRCALI

ERHAN YIRCALI

DÜŞÜNDÜKLERİM VE YAZDIKLARIM [email protected]

DÜNYADA EN ÖNEMLİ ŞEY NEDİR?

23 Kasım 2022 - 20:54

DÜNYADA EN ÖNEMLİ ŞEY NEDİR?
Dünyada en önemli şey nedir? Diye sorulduğunda insanlar hemen hemen aynı şeyleri söylemişler. Sevgi, saygı, para, dürüstlük sadakat, merhamet, iyi hatırlanmak, dinin emrettiği gibi güzel ahlak vb. bu söylemler uzayıp gidiyor. Çünkü; her insanın değer verdiği şeyler çok farklıdır. Ancak, çok farklı olsa da sevgi, saygı, para dürüstlük gibi önemli sayılan şeyler dünyadaki insanların ortak noktası.
David Greenspan’ın yönettiği kısa filme geçen bir sahne şöyle:  Öğretmeni Uchida’ya sorar: -Bu dünyadaki en önemli şey nedir? Cevabın imparatora hizmet olması gerekirken, Uchida bir çocuğun verebileceği en tatlı cevabı verir: -Kırmızı fasulyeli kek. Gördüğünüz gibi; Uchida’ya  göre dünyanın en önemli şeyi kırmızı fasulyeli kek.
Kimilerine göre en önemli şey yaşarken sevdiklerinin kıymetini bilmek, kimilerine göre kalp kırmamak, içsel güzellik, inanç, sağlam karakter, helal kazanç, saygı, sevgi ve özgüvendir. Kimilerine göre de bunların hepsidir. İnsan neye değer veriyorsa, yaşamının anlamı da onda gizlidir.
Dünyada en önemli şey nedir? Sorusu sonuçlanması imkânsız bir konudur ve her an bu şeyler insanların o anki durumuna göre değişebilir. Peki! Sizce dünyanın en önemli şeyi nedir?
image.png
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum