ERHAN YIRCALI

ERHAN YIRCALI

DÜŞÜNDÜKLERİM VE YAZDIKLARIM erhanyircali@gmail.com

BALIKESİR-YAYA-KASK VB.

14 Kasım 2023 - 21:05

BALIKESİR-YAYA-KASK VB.

“Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın”

Balıkesir trafiğinin düzeldiğini görmeden ölmek istemesem de bu mümkün olacak gibi durmuyor. Umarım bizden sonraki nesil trafik karmaşası yaşamaz.

YAYA

Balıkesir maalesef bunca çalışmaya ve cezaya rağmen bir türlü yaya önceliğini toplumsal olarak hazmetmiş bir il olamadı. Özellikle Alihikmet Paşa Meydanı'nda tam bir kargaşa var. Araçlar ne yayaya nede başka bir araca yol veriyor. Yine caddelerde ikinci sıra park eden araçlar yüzünden özellikle mesai saatleri giriş ve çıkışlarında tam trafik kargaşası yaşanıyor.

Karayolları Kanunu Ne Diyor?

 Karayolları trafik kanunumuzun 74. Maddesinde sürücülere önemli bir yükümlülük yükleniyor. Deniliyor ki sürücüler herhangi bir görevli ya da trafik işaretinin olmadığı yerlerdeki yaya geçitlerinde ve okul geçitlerinde durmak, geçiş hazırlığında olan yayanın geçmesine müsaade etmek zorundadırlar.

Sümerbank önüne park eden ve mağazanın vitrinlerini kapatan motorlara sık sık ceza yazılsa da çözüme ulaşılamadı ve sonunda ilgili mağaza vitrinlerinin önüne siyah bant çekmek zorunda kaldı. Bu önleme rağmen motorlar park etmeye devam ediyor. Şunu unutmamak gerekir ki,  trafikte yaya geçitlerinde öncelik her zaman yayaların olacaktır. Yaya geçidinin bulunduğu yerlerde meydana gelen kazalarda, yayaların haklılığı ve sürücünün kusurlu olduğu tartışılmazdır, çünkü kaza yayaya ait olan alanda meydana gelmiştir. Ancak yaya geçidi olmayan alanlarda durum değişir ve sorumluluk yayalara aittir.

KASK

Motosiklet kullananların çoğu kask takmıyor. Kask takmayanları polis durdurmaya gerek görmeden ceza yazıyor. Ceza ise caydırıcı olmuyor ve kask takmayanlar yine takmamaya devam ediyor.

Kask takmak motor kullanan için gerçekten çok önemli. Yere düşüldüğü anda yere çarpan ilk organ kafa oluyor.

Kask takmakla da iş bitmiyor. Motosikletli kuryeler başta olmak üzere trafik kurallarına uyan yok. Kaldırımlardan giden, yayalara yol vermeyen, ters yoldan gelen, araçların sağından solundan geçen vb. bir türlü bitmedi.

Motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet sürücülerine kaskın yanı sıra koruma gözlüğü takma zorunluluğu getirildi. KASKINDA KORUMA GÖZLÜĞÜ OLANLAR ZORUNLU DEĞİL! Maalesef koruma gözlüğü kesinlikle kullanılmıyor, kimsenin bu durumdan haberi bile yok. Özellikle yaz aylarında kafasına yalandan bir tas geçirenlerin koruma gözlüğü takması gerekiyor. 

image.png

 

ELEKTRİKLİ BİSİKLETLERDE KASK TAKMAK ZORUNLU MU?

Elektrikli bisikletlerde kask takmak zorunlu hale getirilmiştir. Sürüş esnasında elektrik bisiklet üzerinde kask takılır ve takılmaması durumunda ise belirlenen ceza miktarına tabi tutulurlar. İlimizde ise elektrikli bisiklet kullanırken kask takanların sayısı çok az.

BİSİKLET KULLANIRKEN KASK TAKMAK ZORUNLU MU?

Motosiklet ve elektrikli bisikletlerde olduğu gibi normal bisikletlerde de kask takılması gerekir. Herhangi bir düşme anında olumsuzlukların büyümemesi adına önlem olarak kask gerekir. Fakat bisiklet üzerinde kask takmamanın herhangi bir cezası bulunmamaktadır.

GÜNÜN FIKRASI

KAYIT

Lise çağındaki bir çocuk okula kayıt olmak için gider. Müdür sorar, "Oğlum adın ne?" Çocuk: Memehmet Yayayayakut Müdür: Oğlum kekeme misin sen? Çocuk: Hayır hocam, babam kekemeydi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Aşk ne kadar kısa ve unutmak ne kadar uzun.„ —Pablo Neruda

YORUMLAR

  • 0 Yorum