ERHAN YIRCALI

ERHAN YIRCALI

DÜŞÜNDÜKLERİM VE YAZDIKLARIM erhanyircali@gmail.com

ANKARA'DA NE YENİR?

18 Ocak 2023 - 09:19

ANKARA’DA NE YENİR?

Sık sık Ankara'ya gidiyorum. Ankara ülkemizin başkenti ve güzel bir şehir. Bazen Ankara’ya gittiğimde ne yesem düşündüğümde orada yaşayan bir arkadaşım (İsmet B.) beni bu konuda bilgilendirdi.

İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan Ankara, tarihi ve turistik cazibe merkezleri ile keyifli bir şehir olmasının dışında; zengin yemek kültürü, geniş bir restoran seçeneği ve şehirdeyken keyifle yenmesi gereken harika yemekleri ile de dikkat çekmektedir.

Yöresel Lezzetler

Ankara mutfağı, geleneksel Osmanlı ve Türk mutfağının bir yansımasıdır. Başkent olması ve Anadolu’daki merkezi konumu nedeniyle, zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Ankara’ya gittiğinizde, sevdiğiniz yemekleri ünlü restoranlarda yiyebilir veya şehrin yöresel lezzetlerini yerel restoranlarda deneyebilirsiniz.

Ankara’ya gidildiğinde, yöresel lezzetlerden biri olan Ankara kebabı mutlaka denenmelidir. Ankara ile özdeşleşmiş lezzetler olan Ankara tavası, kokoreç, bulgur pilavı, öllüğün körü, Ankara kebabı, İnceğiz çorbası, Beypazarı güveci, İskender, Ankara simidi ve tamtak tiridi de denenmesi gereken lezzetler arasındadır.

Ben kokoreç sevmem ancak siz seviyorsanız Ulus da bulunan Kokoreççi Hacı’ya gitmenizi öneririm. Ankara Kalesi'nde bulunan Emin Usta ise, her cuma kuzu incikten Ankara Tava ve et suyu ile pişmiş pilav çıkarıyor. Aslında Emin Usta'nın köftesi ve meşe odununda, güveç içinde pişen kuru fasulyesi de bir o kadar meşhur. Ankara'nın az bilinen ama kısa zamanda görüngü olan yerlerinden birisi de Şaban Usta'nın yeri. 5 saatte pişen ve özel besi ile yetiştirilen kıvırcık kuzuları yemek için kapıda sıra beklemeniz gerekiyor. Yeri de bilmeyen için biraz zor ama değer.

Ben az kuru az pilav yerim diyenlerdenseniz gideceğiz yer Altındağ’da bulunan Boğaziçi Lokantası. Bu lokanta da Ankara tava, kuzu kapama yiyebilirsiniz. Meşhur tatlıları ise ayva tatlısı.

Bildiğiniz gibi her yerin kendine has tatları ve yemekleri var. Önemli olan nerede ne yiyeceğiniz. Sizde Ankara’ya giderseniz hiçbir şey yemeseniz bile kumpir yemeden dönmeyin. Bunun için de Çankaya’da bulunan Kıtır’a gitseniz iyi olur.

image.png

YORUMLAR

  • 0 Yorum