Serdar Ünsal

Serdar Ünsal

[email protected]

TURAN YOLÇUSU YAHYA AZEROĞLU

31 Ağustos 2021 - 16:32

TURAN YOLÇUSU YAHYA AZEROĞLU
 
                Oğuzlar Yurdunun Yiğit Sesi Yahya Azeroğlu’nu anlatan yeni bir kitap Azerbaycan’da yayınlandı.
            Prof.Dr.Ramiz Hesenli tarafından yayınlanan şair ve yazar Yahya Azeroğlu’nun  dostlarının kaleme aldığı yazıların yer aldığı“TURAN YOLÇUSU “adlı kitap Türkiye ve Azerbaycan’da büyük ilgi gördü.
        28 şair ve yazarın Yahya Azeroğlu’nu anlattığı “Turan Yolçusu”  adlı kitapta birbirinden güzel övgüler ve şiirler yer almaktadır.
       Türkiye’den Prof.Dr. Kerem Karabulut, Araştırmacı eğitimci yazar Serdar Ünsal, şair Necati Azersoy,Aşık Ziya Var,ve çok sayıda tanınmış ödüllü şair ve yazarın Yahya Azeroğlu hakkında yazdıkları yazılar yer almaktadır.
     Kitabın yayına hazırlayan  Prof.Dr.Ramiz Hesenli,yazdığı önsöz yazıda “Oğuz yurdu Iğdır’ın şair oğlu Yahya Azeroğlu,şiirlerinde halkın dilini,sözünü,gönlünü,arzusunu anlatıyor.şiirlerinde vatan sevgisi vardır.”   Görüşlerine yer verirken Prof.Dr. Kerem Karabulut’ta”Aynı topraklarda yetiştiğim Yahya Azeroğlu, vatanperver, nezaketli,dost canlısı ve duygusal yapıya sahip kişiliği ile kendisi ile tanışan herkes tarafından sevilen bir hemşerimdir.Yazdığı şiirlerde duygularını hiç saklamamakta ve sanki yüreği ile konuşan bir özellik göstermektedir.”diyor.
         Eğitimci araştırmacı yazar Serdar Ünsal’da Yahya Azeroğlu’nu şöyle anlatıyor.
    Iğdır  3 ülkeye sınır bir il ve bu ilde yaşayanların çoğunluğu kaça kaç (1915-20)zamanında Ermeni Rus zulmünden İran'dan Ermenistan’dan ve Azerbaycan’dan (Nahçivan)kaçıp Iğdır’a gelip yerleşenlerden oluşur.
            Hepsinin yüreğinde vatan hasreti vardır. Bu vatan hasreti de bu insanları ister istemez şair yapmıştır yazar yapmıştır…

      Iğdır Şairler ve yazarlar yurdudur diyebiliriz. Oğuz yurdu Iğdır’dan kahramanların yanında şair ve yazarlarımızdan yetişmiştir. Bu şair ve yazarlarımızdan biride Yahya Azeroğlu’dur.
              Bir Oğuz Türk’ü olan Azeroğlu yazdığı şiirlerde halkın dilini sözünü gönlünü arzusunu yansıtan şiirler yazmıştır.
      Güler yüzü hoş sohbeti ile herkesin  sevip saydığı bir şairimiz olan Azeroğlu, yazdığı şiirlerde hep Vatan , bayrak,millet, Atatürk sevdasını ,Özgürlük ve istiklali anlatmıştır.
             Iğdır’ın Aşık Eleskeri de diyebileceğimiz Yahya  Azeroğlu  Birkaç kere Avrupa’ya gitmiş gurbetçilerle buluşmuş Iğdır’ın havasını kokusunu gurbetçi Iğdırlılara aktarmıştır.Birisiyle konuşurken ağzından hep şairane şu sözler dökülür:”Güzel insan nasılsın” bu cümleyi kurmakta hitap etmekte ayrı bir marifet ister..Ama bir insan şair olunca gönül adamı,halkın sesi ,dili  olunca her şeyi söyler.”
İlk defa Iğdırlı bir yazarımız için kitap bastırılması bizleri mutlu etmiştir.Yahya Azeroğlu’nu kutlar başarılarının daim olmasını dilerim.
Şairin, ‘Atatürk’ten Örnek Al’ adlı şiiri şöyle:
Ey vatandaş yaşadığın hayatta
Çalışırken Atatürk’ten örnek al
Ömrün süresince cihanda yurtta
Barışırken Atatürk’ten örnek al 
İlim için kalk da yürü git Çin’e
Sevgiyi yaşarken sırt çevir kine
Yetmiş iki çeşit toplum içine
Karışırken Atatürk’ten örnek al
 
Hızla yürü hak bildiğin yolunda
Güç kuvvet ol alperenler kolunda
Milletlerle ilim irfan yolunda
Yarışırken Atatürk’ten örnek al
 
Dünyada harekat eyle usunla
Şühadaya su ver altın tasınla
Vatanı korumak için hasımla
Vuruşurken Atatürk’ten örnek al
 
AZEROĞLU durma öyle asude
Fikirlerin filizlensin arzuda
Nutuk atmak için milli kürsüde
Konuşurken Atatürk’ten örnek al
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum