Serdar Ünsal

Serdar Ünsal

[email protected]

ÇOCUKLUĞUMUN NEVRUZ BAYRAMI

19 Mart 2021 - 22:07


ÇOCUKLUĞUMUN NEVRUZ BAYRAMI

           Dostluk ve sevgi günleri diye anılır bayramlar, kırgınlıkların unutulduğu, küskünlüklerin bir yana bırakıldığı günler, Onun için bayram günlerinde ne olursa olsun belli bir iyimserliğin yayılmasına çalışılır. Tatlı yiyip tatlı konuşma, anlayışlı olmaya çalışmak, bizim birbirimizden güzel bayramlarımıza has bir üsluptur, işte tüm bu iyimserliğin sergilendiği kardeşliğin, paylaşmanın ön plana çıkarıldığı bu güzel bayramlarımızdan biriside nevruzdur.
İçinde bulunduğumuz mart ayı, bahar mevsiminin başlangıcı gibi konular hemen aklımıza NEVRUZ’ u getirir,   nevruz diğer bayramlarla kıyaslandığında nevruzun çok soylu ve kapsamlı bir bayram olduğu ortaya çıkmaktadır.Geçmişi ta Ergenekon destanına dayanan öz be öz Türk bayramıdır..Buram buram Türklük kokar..Dostluk kokar…Kardeşlik kokar..Birlik ve beraberlik kokar….
           Nevruz bayramı baharın başlangıcı   sevincin, neşenin mutluluğun paylaşıldığı bir gündür. Güzel Iğdır'ımız da yıllardır Nevruz bayramı büyük bir coşku ile kutlanır Nevruz bayramını en çok çocuklar sever. çünkü   yedilevinleri onlar yiyecek bayramçalık toplayacak kırmızıya boyanan yumurtalar onların olacak  ateş üstünden atlayacak kulak asıp kapı dinleyecekler....
Benim çocukluğumda da çok güzeldi Nevruz bayramı ...Diğer bayramları olduğu gibi Nevruzu da büyük bir heyecanla beklerdik hele baca baca   dediğimiz olayın gerçekleştiği 21 marttan önceki Salı gününü dört gözle bekler sabahtan ateş yakmak için çalı çırpı toplar bezden yuvarlak   top yapar gaz yağına batırıp yakıp havaya atardık yanan ateşin üstünden "ağırlığım uğurluğum bu ateşin üstüne "diye atlar elimizde   torba ve mendil başörtülerle kapıları döver "bayramçalık ,baca baca payımızı "isterdik (tabi o zaman apartmanlar yoktu naylon poşetlerde yoktu.) kapı ve pencerelerden niyet ederek kulak asardık.
             Evde rahmetli anam 7 çeşit meyveden kuru yemişten oluşan çerezleri kardeşlerimiz arasında pay eder hakkımıza düşeni alır saklar okula götürüp orda yerdik kırmızıya   boyanan yumurtaları tokuştururu bazen kayıp eder  üzülürdük şehir merkezinde insanlar yumurta tokuşturmak için sıraya girerlerdi.
             21 Mart günü iş yerleri hemen hemen  kapalı olur herkes güzel elbiselerini giyer akrabaların Nevruz bayramını kutlamaya giderdi….Gittiğimiz her   evde kırmızı yumurta , harçlık alır faytonlara biner cadde ve sokaklarda dolaşırdık.. İşte çocukluğumuzun Nevruz bayramı  böyleydi….
Ne kadar güzeldi ne kadar canlı ve yapmacıksızdı…...O zaman lastikler yakılmazdı çevre kirletilmezdi.. Kavgalar olmazdı olaylar çıkmazdı polisle çatışılmazdı…Nevruz bayramını bilmeyenler..... Kutlamayanlar bu ne bayramı derdi…
Kısacası     bir başkaydı çocukluğumuzda Nevruz Bayramı...O güzel günleri yeniden yaşamak dileği ile Nevruz bayramınız kutlu olsun.Türk milletinin Ergenekon dan çıkış günü olan ve dünyaya yayılış günü olan Ergenokon bayramınız kutlu olsun  Nice sevinç ,neşe ve mutluluğun paylaşıldığı Nevruz bayramlarında   buluşmak dileği ile ….
             Azerbaycan’ın, Karabağ’ın  işgal edilen topraklarının azat olduğu bir Nevruz bayramını  kutlamanın mutluluğunu yaşarken …Nice zaferlerle taçlandırılan nevruz bayramları diliyorum..
nevruz
Seher böyün tez olup, gün üzünü gösterip
Ne gözel gündü bu gün, novruz bayramı gelip
Göyertiler yeşerip, gablarda yeşillihyler
Yumurtalar boyanıp, uşağlarda şennihyler

Baharın gelişi di bu, hoş gelp safa gelip
Bilirsizmi eziz dostlar, Türklük ergenekondan geçip
Bayramımız mübarek, novruz gelip hoş gelip
Evlere şennihy tüşüp,  novruz gülleri açıp

Çalır garmonu tarı, nağara da dem vurur
Görürsen cavannarı, galğıp oyuna durur
Novruz mübarek ola, şennene bütün evler
Gızlar naz ile gedir, oğlannar göresen ne deyir

Novruz'unuz mübarek, goy hemişe bayram olsun
Ne savaşlar baş götürsün, ne de birbirin vursun
Gulağ as bacadan, bağ ne söz deyiller
Ğeyre yor duyduğunu, güzel söz dü deyiller

Yeddi levin gurulup, gör neler var sini de
Noğul, genfet, her bişey, ne gözeldi yemeli
Novruzunuz mübarek, bayramdı siz el çalın
Goyun şennihy olsun, gülün deyin oynayın..                                   Mehmet Oğuz Yeşilyurt
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum