Serdar Ünsal

Serdar Ünsal

[email protected]

BABASININ ŞAİR OĞLU ..

21 Mayıs 2022 - 22:33

BABASININ ŞAİR OĞLU ..
          Iğdır şair ve yazarların yetiştiği bir yerdir. Fakat küçük bir yer olduğu için şair ve yazarlar kendilerini yeterince ortaya koyamazlar. Yazdıkları şiirleri yayınlayamazlar. Çoğunlukla şiirler, romanlar, hikayeler, araştırmalar kayıtlarda kalır zamanla kayıp olup gider. Çünkü kitap bastırmak zor iştir ve maddi güç gerektirir.
                Geçmişe baktığımızda rahmetli Hacı Salih Şıktaş,Fazıl Şıktaş,Hamit Dönmez, Ramiz Özler gibi aklıma ilk gelen  şairler şiirlerini daha doğrusu “YÜREK SÖZLERİNİ”kağıda dökmüşler maalesef kitap bastırmadıkları için yürek sözleri gelecek nesillere aktarılmamıştır. Hiçbir kütüphanede evlerde bu şiirler yoktur. Çünkü kitap bastırmak masraflıdır. Ayrıca satmakta Iğdır gibi yerde zor iştir.
                İşte bu zor şartlarda babasının şair oğlu dediğim Emir Şıktaş yıllardır yazdığı şiirleri yazıları bir araya getirerek 3 ayrı kitap yayınlamayı başarabildi. Kendisini kutluyorum.

              Merhum Babası H. Salih Şıktaş yıllarca yönettiği Yeşil Iğdır gazetesinde, köşe yazarlığının yanı sıra meramını, toplumsal sorunları, olumsuzlukların giderilmesi talebini şiirleri ile ifade ederdi. Şimdi Şair oğlu Emir Şıktaş görevi devralarak şiirler yazıyor, geçmişi geleceğe aktarmaya çalışıyor. Eskilerde kalan dostlukları, arkadaşlıkları sohbetleri gelenek görenekleri akıcı bir üslupla dile getiriyor.
                 Şair ve Yazar Emir Şıktaş uzun yıllar emek vererek yazdığı şiirlerini kitaplaştırarak okuyucuları ile buluşturdu. Ve Türk edebiyatına 3. Kitap kazandırdı.
                     Emir Şıktaş’ın şiirlerinden oluşan ilk kitabı SEVGİ UYANSIN, ikincisi kitabı SİYAH GÖZLERİN ve üçüncü kitabı YAŞANANLAR KALDI HATIRALARDA isimleri ile okuyucuyla buluştu.
               Şair Yazar Emir Şıktaş’ın  Şiirlerinde Vatan, Bayrak, Türklük, Iğdır, Ağrı Dağı, Aras nehri sevdasını, aşkı, sevgiyi, hoşgörüyü, özlemi, hasreti ifade eden mısraları görmek mümkün. Ülkesine, Iğdır’a, Iğdır’ın değerlerine olan sevgisini de şiirlerinde görmek mümkündür. Bir Iğdır sevdalısı olan şairimiz Emir Şıktaş, Iğdır’ın tanınması düşüncesi ile şiirlerinde ağırlık olarak  Ağrı Dağı, Aras Nehri, Tekelti Dağı, tarihi koç başlı mezar taşları, kervansaray, kümbetler, doğal güzellikleri şiirlerinin mısralarına başarılı bir şekilde yerleştirdiğini görüyoruz.
     Emir Şıktaş’ı okuyucusu ile buluşturduğu şiir kitaplarından ötürü tebrik ediyoruz. Okuru bol olsun iyi satışları olsun diyoruz.
         Emir Şıktaş’ın  daha güzel çalışmalarla Türk edebiyatına katkı sunan eserleri ortaya koyacağına inanıyorum.
          Dara düştüğümüz zamanların en büyük kahramanlarıdır şairlerimiz. Özlem, Ayrılık, Tutku, Aşk, Yakınma gibi duyguları içimize işlemişlerdir. 
           Sizler için duygusal şiirleri bir araya getiren Emir Şıktaş’ın şiirlerinden kısa örnekler. Sunmak istiyorum.Belki geçmişe özlem duyuyorsunuzdur belki de sevgiliye duygusal şiirler arıyorsunuzdur. 
Bu hasret şiirlerini okurken başka dünyalara gidebilirsiniz. Kalemleriyle duygularımıza tercüman olan yazarlarımızın özlem şiirleri en yürek burkanlarıdır.
BENİM
Türklüğün izleri bende
Nefes var oldukça tende
Turan arzusu sinemde
Gizimden bellidir benim
Meclisi Ahlat galası
Sultan Alparslan balası
Anadolu Türk olası
Sazımdan bellidir benim
Kerem, Aslı'sını arar,
Iğdır'da Aslı'sın sorar,
Seveni aşk odu sarar,
Közümden bellidir benim
Ağrı dağı yaylağ oldu
Alparslan bey gonağ oldu
Iğdır, Türk’e durağ oldu
Hızımdan bellidir benim
Doğu derken tarih yatar
Iğdır bey yöreyi tutar
Emircan’a selam yeter
Hazımdan bellidir benim
27.4.2022 Emir Şıktaş

Geldiğinde güneş başka doğmuştu,
Gidişine gözde yaşlar ağlıyor.
Yanımdayken dostlar vefa bulmuştu,
Gider oldun dağlar taşlar ağlıyor.
Nisan bir şakası yapmışsın yine,
Her canlı doğaya sığar Nisanda.
Baharın kokusu dolsun gönlüne,
Bereket yağmuru yağar nisanda

.. MANİLER
Gül ağlar
Bülbül ağlar gül ağlar
Felek evin yıxılsın
Ahlar çeker dil ağlar
Ne deyim
Düştüm derde nedeyim
Hüküm kalmış Allah’a
Takdir onun ne deyim

GÜZEL
Periler şahı mı? Dağlar Reyhan’ı,
Nedir bu sendeki ahvalet güzel?
Yaralarsın canı, dökersin kanı,
Gördüğüm o güne bin lanet güzel.

Şair olabilmek tüm yüreklerde,
Taht kurup şiirle kalabilmektir.
Semaya yönelip arz, dileklerde,
Hayran gönülleri bulabilmektir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum