Serdar Ünsal

Serdar Ünsal

[email protected]

31. AD GÜNÜN KUTLU OLSUN AZERBAYCAN

19 Ekim 2022 - 07:48

31. AD GÜNÜN KUTLU OLSUN AZERBAYCAN
 
 
MENİM BİŞEYİM YOK VAR BİR GURU CANIM
O DA SANA KURBAN OLSUN AZERBAYCANIM
A MENİŞİİRİN GÖZEL ÖZGE DİYARIM
BU YÜZ YOL KURBANDI SENE BU CANIM
          Üniversite yıllarında okurken 1976- 1978’ ler filan bütün defter ve kitaplarımın üzerine şöyle yazmıştım ”ESİR AZERBAYCANLI SERDAR ÜNSAL”
           Bir gün sınıfta dilbilgisi hocası esir milletlerden bahsetmeye başladı bende Esir Türklerden söz ettim.bana sınıf arkadaşım Münever destek verdi.Tartışma büyüdü ortalık karıştı .Komünist hocamız hemen polis çağırarak  haksız yere benle Münever isimli bir bayan arkadaşımızı polise vererek “Bu ikisi ETKO üyesi(Esir Türkleri Kurtarma Ordusundan )beni tehdit ettiler  diyerek ben ve arkadaşım Münever’in ceza evinde yatmasını sağlamıştı.. Tek Suçumuz Sovyet boyunduruğunda olan Türklere özgürlük istemekti. Biz Türk olarak Türklere özgürlük isterken onlarda Türk olmayanlara özgürlük istiyorlardı..! Ne garip değil mi?O dönem Esir Türklere özgürlük istemek suçtu. Ve polis kayıtlarında ETKO yani Esir Türkleri kurtarma ordusu bir terör örgütüydü. Esir Türkleri sevmek onlara özgürlük istemek maalesef suçtu.O dönem derslerimize giren hocalar ya Leninci,sitalinci yani Rus yanlısıydı,yada Maocu,Çin’ciydi. Rusya ve Çin de maalesef esir Türkler vardı….İnşallah Doğu Türkistan bir gün azad olur.
            Aradan yıllar geçti ve Esir Azerbaycan bağımsız oldu.1991 yılında Aydın Deniz’le Temmuz ayında Azerbaycan’a yaptığımız gezide Halk Cephesinin kurultayına katılmıştık.Kurultay da rahmetli Elçibey yaptığı konuşmada Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan etme zamanının geldiği söyleyerek herkesin bundan sonra yapılacak işleri konuşmaya davet ediyordu. Ve Ekim ayında bağımsız Azerbaycan ilan edildi. İlk tanıyanda Türkiye oldu. O günü unutmak mümkün değil.Nahcıvan devlet konuk evinde bir toplantı vardı. Haber geldi. ilk tanıyan Türkiye oldu diye herkes sevinçten ağlıyordu. Böylece bağımsızlık gerçekleşti. Azerbaycan’ın o gün yükselen bayrağı bir daha inmedi. Bayrağı Elçibey den devralan Merhum Haydar Aliyev daha ileri götürdü. Bugünde sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev daha ileri götürmek için çalışıyor. Azerbaycan’ı Kafkasların parlayan yıldız  yaptı.44 gün süren savaşla 30 yıldır işgal altında olan toprakları kurtardı. 31 yıldır üç renkli bayrak dalgalanıyor bir daha inmemek üzere.Bugün dünün Esir Azerbaycan’ının 31. Bağımsızlık yıl dönümünü kutluyoruz.
Bağımsız hür Azerbaycan’ın hürriyetine kavuştuğu bugünü kutlarken hem sevinci, hem de hüznü yaşıyoruz. Çünkü Hocalı Hankendi hala işgal altında.Türk düşmanı olan Ermenilerin işgal ettiği bu iki şehir  Kanayan yaramız ..İnşallah 32. Bağımsızlık yıldönümünde bu iki şehirde azad olur .
             31 yılda büyüyen güçlenen ve zenginleşen Azerbaycan artık bölgenin güçlü devleti olmuştur. .Türkiye ile kurulan ilişkiler, Azerbaycan’ı daha çok güçlendirmiştir. Haydar Aliyev’in “İki devlet Tek millet” sözü bugün dosta güven, düşmana korku salmaktadır…
             Unutmayalım ki “Vatan suyla değil kan ile sulanınca vatan olur..” Vatan hasretiyle yanan bir milyon kaçkının hasreti  44 gün süren savaş sonucu  kazanılan zaferle dinmiştir.
AZERBAYCANIN BAĞIMSIZLIK GÜNÜ (18 EKİM 1991) KUTLU OLSUN.BÜTÜN TÜRKLER BİR OLSUN,BAYRAĞIMIZ VAR OLSUN.YAŞASIN TÜRKİYE AZERBAYCAN KARDEŞLİĞİ KAHROLSUN ERMENİLER..
"Bütün Türkler bir ordu, katılmayan kaçaktır. Töremizde yazılı ; Harpten kaçan alçaktır !" - Ziya Gökalp
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum