Oğuz UÇAR (SON NOKTA)

Oğuz UÇAR (SON NOKTA)

[email protected]

KÖTÜ ÖRNEK

10 Ocak 2021 - 23:14

KÖTÜ ÖRNEK

 

Küçük ayrıntılar önemli midir?Bence önemlidir!Çünkü küçük ayrıntılar önemsenmez ise, istenilmeyen olayların peş peşe yaşanılması kaçınılmaz olur.Çoğu zaman, son pişmanlıklar da fayda etmez!***

Bir Türk Atasözü bu konuda şöyle der;Bir mıh, bir nalı,

Bir nal bir atı,

Bir at, bir komutanı,

Bir komutan, bir orduyu,

Bir ordu, bir ülkeyi kurtarır.

 

Amerika’da yaşanan olaylara bakarak ben de bu sözlere;

Bir Deli de, Amerika’yı karıştırır!” cümlesini ilave etmek istiyorum.

 

Çünkü, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçildiği günden itibaren kendi ülkesindeki insanları nasıl kutuplaştırdığını, dünya ülkelerinin huzurunu, nasıl kaçırdığını hepimiz gördük.Başkanlık koltuğunda otururken, diplomatik nezaket kurallarına hiç riayet etmedi.

Çoğu zaman aklına estiği gibi, sokak kabadayısı gibi davranarak herkesi şaşırttı.

 

Sonunda da “Deli” lakabını almayı başardı.Kendi ülkesinde ırkçılığı körükleyen, dünya barışını tehdit eden Trump’a ABDseçmeni ancak bir dönem dayanabildi....Ve ilk seçimde “Kırmızı Kart”ı gösterdi.Seçimle geldiği ABD Başkanlığı Makamını, kendi mülkü sanmaya başlayanTrump, şaşkına döndü. Adeta İspanyol boğaları gibi delirdi. Sosyal Medya üzerinden yaptığı çılgın çağrılarla fanatiklerini sokağa dökmeyi başardı.Ama hem ülkesini, hem de kendini dünya önünde küçük düşürdü.Daha hala yaptığı deliliklerin farkına varmamış olacak ki;Kazanan yeni başkana görev devir teslim törenine gitmeyeceğini, bu törene kendisi yerine yardımcısı Mike Pence’in katılacağını açıkladı.Seçildiğinde görevi alacaksın, kaybettiğinde devretmeye yanaşmayacaksın!

Bu kabul edilebilir mi?

 

***

Maalesef, en güzel yönetim şekli olan Demokrasilerde de bazen Deliler işbaşına gelebiliyor.

Kendileri göreve gelirken, “Seçimle gelen, seçimle gitmeli” deseler de, Trump örneğinde olduğu gibi bundan vazgeçebiliyorlar.Şimdi bütün dünyanın gözü, ABD’de...

Devlet Başkanlığı yapmış olsa da, yaptığı bu çılgınlığın ardından yargı önüne çıkarılacak mı?Herkes, bu sorunun yanıtını merak ediyor.

 

Beyaz Saray’da görev devir teslimi hele bir yapılsın. Sonra neler olacağını bekleyip, göreceğiz.

Öyle inanıyorum ki; Ülkeleri yönetenler de, ABD’ye bakarak kendisine çeki düzen verecektir.Ama tüm insanlar “Kötü örneklerin, örnek kabul edilmediği” bir dünyada yaşamak istiyor!..

Haksız mıyım?