IĞDIR'DA HOCALI FACİASINI YUSUF HALAÇOĞLU SİNAN OĞAN VE GENİRE PAŞAYEV, AYDIN MİRZEYEV ANLATTI

IĞDIR’DA HOCALI FACİASINI YUSUF HALAÇOĞLU SİNAN OĞAN VE GENİRE PAŞAYEV, AYDIN MİRZEYEV ANLATTI DR. GENİRE PAŞAYEVA”YILLARDIR AZAERBAYCAN’A DESTEK VEREN YANINDA OLAN DEVLET BAHÇELİ VE PARTİSİ MHP’YE TEŞEKKÜR EDERİM”DEDİ.

IĞDIR'DA HOCALI FACİASINI YUSUF HALAÇOĞLU SİNAN OĞAN VE GENİRE PAŞAYEV, AYDIN MİRZEYEV ANLATTI
16 Şubat 2013 - 17:21
IĞDIR’DA HOCALI FACİASINI YUSUF HALAÇOĞLU SİNAN OĞAN VE GENİRE PAŞAYEV, AYDIN MİRZEYEV ANLATTI

DR. GENİRE PAŞAYEVA”YILLARDIR AZAERBAYCAN’A DESTEK VEREN YANINDA OLAN DEVLET BAHÇELİ VE PARTİSİ MHP’YE TEŞEKKÜR EDERİM”DEDİ.

PROF. YUSUF HALAÇOĞLU,”ERMENİ YALANLARINI ORTAYA KOYDUĞUM İÇİN BENİ GÖREVDEN ALDILAR”

DR. SİNAN OĞAN”IĞDIR’DA HOCALI KADAR STARETEJİK BİR KONUMDADIR. IĞDIR’A SAHİP ÇIKALIM”

AYDIN MİRZEYEV”HOCALI ERMENİLERİN TÜRKLERDEN İNTİKAM ALDIĞI GÜNDÜR”

MİLLETVEKİLLERİ ,“TÜRK MİLLETİ ASLA SOYKIRIM YAPMAMIŞTIR YAPANLAR ERMENİLERDİR BUNUN İSPATIDA HOCALI SOYKIRIMIDIR”DEDİLER

                     Türk Eğitim Sen Iğdır şubesi tarafından düzenlenen Hocalı faciasıile ilgili panel yapıldı.

Kültür Merkezinde yapılan panel de konuşan Türk Eğitim Sen Iğdır şubesi başkanı Ali Arslan, ”Ermeniler 1992 yılının Şubat ayında Hocalı kasabasında bir katliam yaptılar. Bu katliamın kanı hala taze. Bütün dünya Ermenilerin bu vahşiliğini bilmeli ve kınamalıdır. Bizde Türk eğitim Sen olarak bu konunun uzmanı olan dört değerli milletvekilini Iğdır’a davet ettik. Dedi.

                   Paneli yöneten Araştırmacı ve tarihçi Arslantürk Akyıldız, ise,Ermenilerin 1915 yılından beri Türk düşmanlığı yaptığını o günden beri her fırsatta Türk milletine saldırdığına dikkat çekerek, şunları  söyledi:"Ermeniler Türk milletinin yaşadığı her yerde katliam yapmış silahsız insanları şehit etmişlerdir. Azerbaycan dada aynısı olmuş Hocalı'da Şuşa'da Celbecer'de Ağdam'da aynı vahşiliği yapmışlardır.Ermeniler Erivan da Göğmescidi kapatmış ve yıkmaya çalışmıştır. Bizler ise onlara Ait Akdamar adasındaki kiliseyi onarmış ve ibadette açmışız. Bir Allah'ın kulu çıkıp Göğmescidin hesabını Ermenilerden sormamıştır. Ermenilerin yaptıklarını anlatmakla bitiremeyiz.şeklinde konuştu.

                       İlk konuşmacı MHP Milletvekili Dr.Sinan Oğan, Hocalıfaciasına değinerek, Hocalı demek ,Iğdır demektir.Iğdır Hoc alı kadar stratejik öneme sahip bir ildir. Ermeniler önce Hocalı’yı ele geçirdiler ardından diğerşehirleri kolayca işgal ettiler. Bugün Iğdır’da Hocalı demektir. Birileri Iğdır’ıele geçirmek, bizleri buradan atmak istiyor buna fırsat vermeyelim Iğdır elden giderse Nahçivan’ın Azerbaycan’ın Türk dünyasının, Türkiye ile bağlantısı kesilir. Nasıl Türk şehir Zengelan Ermenilerin elinde Nahçivan’la Azerbaycan’ın karayolunu kesmiştir yarın aynısı burada da olur bunun için birlik olalım hangi partiden olursak olalım yeter ki birlik olalım Iğdır’a sahip çıkalım “dedi.

Azerbaycan Milletvekili Dr. Genire Paşayeva , da Iğdır’da bulunmaktan dolay çok mutluyum.Hocalı faciasına gösterilen bu dayarlılık beni mutlu etmiştir.Hele hele Türk dünyasının Azerbaycan’ın sesi ve milletvekilleri olan MHP milletvekilleri Sinan Oğan,Yusuf Halaçoğlu , yıllardır her alanda Ermeni yalanlarına karşı durmuşlardır cevap vermişlerdir.MHP genel başkanı Sayın Devlet Bahçeli ve partisi MHP de yıllardır Azerbaycan’ın yanında olmuş ,Ermenilerin yaptığı katliamları kamuoyuna duyurmuş tepki göstermiştir.Buradan kendisine ve partisi MHP’ye teşekkür ediyorum.Ermeni çeteciler 1915-20 yılında yaptıkları katliamın aynısını 1992 yılında Hocalı da yapmıştır. Hocalıda öldürülenler sırf Türk oldukları için öldürülmüş soykırıma tabi tutulmuşlardır.Hocalı meselesi sadece Azerbaycan’ın değil Türküm diyen herkesin meselesidir.Ermenilerin yaptıkları katliamları çok iyi anlatmalıyız.Milli meselelere duyarlı gençler yetiştirmeliyiz. Yetişen gençlik Ermeni meselesini iyi bilmeli yaptıkları soykırımı herkese anlatmalıdır.Gençlere sesleniyorum bu davaya sahip çıkın.Sözde soykırım yalanlarını bizi suçlayanlara fırsat vermeyin.Bugün Kerkük’te ,Doğu Türkistan da Batı Trakya da Kıbrıs’ta Türkler ağlıyor. Gözünü çevirdikleri umutla kurtarıcı olarak baktıkları iki ülke var Türkiye ve Azerbaycan’dır.Hocalı hepimizin davasıdır burada Türk kanıdökülmüştür.bu soykırımı yapanlar adalet önünde hesap vereceklerdir.”dedi.

               Prof. Yusuf Halaçoğlu,’da Türk tarih Kurumu başkanı iken yaptığı çalışmalara değinerek bütün ülkelerle iş birliği yaptım hatta Rusya’dan KGB den İran dan bile yardım alarak Ermenilerin yalanlarını ortaya çıkardım. Tam 100 bin sayfalık belge topladım. Ermenilerin Türkler öldürdü dedikleri kişilerin yaşadıklarını belgelerle ispatladım. Sözde soykırım yalanlarını çürüttüm maalesef AB ve ABD den gelen emirle beni görevden aldılar o günden beri Ermenilerin yalanları ile ilgili hiçbir çalışma yapılmıyor. Hocalı da yapılanlar bir soykırımdır. Fakat dünya bu konuya çifte standartla yakalaşıyor. Kabul etmiyor çünkü arkasında kendileri var yardım ediyorlar soykırım yalanına inanmayı tercih ediyorlar. Türk milleti, 18 imparatorluk kurmuştur.ve asla ırkçılık ve soykırım yapmamıştır.Bizler yaratanın hatırı için yaratılanı hoş görürüz. Ve koruruz. Ermeniler 518 bin Türk’ü katletmiştir. 1915 yılında 18 yerde isyan çıkarmıştır. Bir milletin karakterinde ihanet varsa değişmiyor. Hâlbuki biz Ermenileri paşa bile yapmıştık. Ermenilerin yaptıklarını unutmayalım.Hocalı faciası soykırımı hepimizin davasıdır. Yakında Türk birliğinin kurulacağına inanıyorum. AB iflas edecek dağılacak dedim 2011 yılında bugün Ab dağılıyor zorda ABD zorda Çin ekonomisi güçleniyor. ABD zayıflayan ekonomisini güçlendirmek için Orta doğunun petrolüne göz dikmiştir kan akıtıyor bizde ona alkış çalıyoruz. Batıya güvenmemeliyiz birlik olmalıyız ne olursak olalım birlik olalım.herkesi kucaklayalım dinimizde bunu emrediyor ”şeklinde konuştu.

           Azerbaycan milletvekili Aydın Mirzeyev de ,Ermenilerin işgal ettikleri topraklarla hiçbir şey elde edemediğini ekonomik olarak zorda olduklarını belirterek eğer işgal edilen topraklar olmasaydı Hocalı faciası yaşanmasaydı ve Ermeniler Azerbaycan ile dost olsaydı şu anda inanıyorum ki ekonomileri daha iyi olurdu. Bugün Azerbaycan’ın bütçesi 20 milyon dolar Ermenilerin ise 2 milyon dolar aradaki farkı görün. Hocalıda yaşananlar bir soykırımdır. ermeniler bunun hesabını verecek” dedi.

Panele Vali yardımcıları Şenol Kaya, Hacı Uzkuç ,Azerbaycan Kars başkonsolosluğu Iğdır temsilcisi Asiman Aliyev,Türkiye Azerbaycan derneği genel başkanı Enver Türkoğlu Iğdır şube başkanıSerdar Ünsal İstanbul Azerbaycan derneği başkanı Sefer Karakoyunlu,ve çok sayıda vatandaş katıldılar.Panelde Genire Paşeyeva, yazdığı Hocalı faciası ve Garadağlı soykırımı kitabını imzalayarak dağıttı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum