Dr. Sinan OĞAN: Uyanık Olalım

Dr. Sinan OĞAN: Uyanık Olalım Kars’ta düzenlenen Hocalı Katliamı paneline katılan MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Pusula Muhabiri Tacettin Durmuş’un sorularınıcevaplandırdı. Hocalı katliamına dünyanın seyirci kaldığını belirten Oğan, Türkiye’de yapılan anla toplantılarının önemine değindi. Oğan, Ermenilerin sözde soykırım iddialarıyla ilgili başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Dr. Sinan OĞAN: Uyanık Olalım
20 Şubat 2013 - 18:01 - Güncelleme: 20 Şubat 2013 - 18:03
Dr. Sinan OĞAN: Uyanık Olalım

 

Kars’ta düzenlenen Hocalı Katliamı paneline katılan MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Pusula Muhabiri Tacettin Durmuş’un sorularınıcevaplandırdı. Hocalı katliamına dünyanın seyirci kaldığını belirten Oğan, Türkiye’de yapılan anla toplantılarının önemine değindi. Oğan, Ermenilerin sözde soykırım iddialarıyla ilgili başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Hocalı Soykırımı’nın yıldönümünde Kars ve Iğdır’da Hocalı Katliamı ile ilgili olarak düzenlenen panellerin önemine değindi.

 

Pusula'ya konuşan Oğan, Ermenistan’da yapılan seçimlerde Sarkisyan’ın tekrar seçilmesi ile birlikte Türkiye-Ermenistan ve Ermenistan-Azerbaycan arasındaki ilişkilerin değişmeden aynen devam edeceğini de kaydetti. 26 Şubat 1992 tarihinde gerçekleştirilen Hocalı katliamının çağımızın en büyük soykırımlarından biri olarak tarihe geçtiğini belirten Oğan, katliamın ardından 21 sene geçmesine karşın henüz uluslararası bazda hukuki bir işlem başlatılmadığını söyledi.

 

Oğan, dünyanın çeşitli toplumlarında ve parlamentolarında yüz sene önce Türklerin Ermenileri katlettiği şeklinde Türkiye suçlanırken, dünyanın gözü önünde yapılan bu gerçek soykırım konusunda adım atmak istenilmediğini de dile getirdi.

 

Bu nedenle Hocalı katliamının yıldönümünde Kars ve Iğdır ile birlikte diğer illerde de bu insanlık dışı katliam ile ilgili olarak dünyayı bilgilendirmek istediklerini beliren Oğan, “Bu konularda daha önce halkımız yeteri kadar bilgi sahibi değildi. Azerbaycanlı kardeşlerimizin o yıllarda gerçekten neler yaşandığını bilmemiz bilmeyenlere de anlatmamız lazım. Bu nedenle, bu sene daha da artan tempoda Iğdır ve Kars’ta Hocalı Soykırımı konferansları düzenledik.İnsanlarımızın ilgisi çok büyük oldu. Karslı ve Iğdırlı insanlarımız Azerbaycan’daki kardeşlerine sahip çıktıklarını gösterdiler. Ama bu sadece Kars ve Azerbaycan ile sınırlı değil. Sivas, Giresun, Tokat, Erzurum, Ankara aklınıza gelecek bütün şehirlerde benzer çalışmalar yapıyoruz. Bir taraftan televizyon, gazeteler vasıtasıyla bu konuları halka anlatırken bir taraftan da birebir doğrudan görüşmelerle konferanslarla soykırımı anlatmaya çalışıyoruz”diye konuştu.

 

Soykırımı Amerika ve Avrupa’da da Anlatıyoruz

 

Amerika’da da Avrupa’da da tüm dünyaya 1992 yılında Hocalı’da yaşanan insanlık dışı katliamı anlattıklarını da dile getiren Oğan,“Artık Amerika ve Avrupa sadece Ermenilerin bize karşı sürdürdüğü iftira meydanları değil. Oralar da artık Türk lobisi, Azerbaycan’la beraber diğer Türk toplulukları ve cumhuriyetleri ile beraber ortak çalışmalar yapılıyor. Ben inanıyorum ki bu çalışmalar, Batı kamuoyunda meyvelerini verecektir. Bu meseleler bizim milli meselemizdir. Ben bir siyasetçiyim. Mecliste siyasetin her türlü konusunu tartışırız. Bazen zıtlaşırız, bazen fikir birliğine varırız. Ama ne zamanki söz konusu milli meseleler oldu rahmetli Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Söz konusu memleketse gerisi teferruattır.” Bu sebeple hangi görüşten olursak olalım Hocalı soykırımı gibi milli sorunlarımız üzerinde işbirliği yapalım, beraberce bu sorunları çözmeye çalışalım. Çünkü bölge insanı her şeyin en iyisine layıktır. Bölge insanı hakikaten Ermenilerden çok çekmiştir. Kars’ta binlerce insanımız Ermeniler tarafından katledilmiştir. Iğdır’da insanlar camilere, samanlıklara doldurulup yakılmıştır. Bu bölge insanı belki de Hocalı’da yaşananları en iyi anlayan, yüreğinde hisseden bu bölge insanıdır. Çünkü aynı soykırımları zamanında bu bölgenin insanları olarak bizlerde yaşadık” dedi.

 

Sarkisyan’ın Yeniden Seçilmesi Mevcut İlişkileri Değiştirmez

 

Ermenistan’da seçim olması nedeniyle Sarkisyan’ın tekrar seçilmesi durumunda Türkiye-Ermenistan ve Azerbaycan–Ermenistan ilişkileri ve Karabağ sorunu ile ilgili bir değişim olmayacağına dikkat çeken Oğan,“Sarkisyan’ın seçilmesi Türkiye- Azerbaycan, Türkiye-Ermenistan, Ermenistan-Azerbaycan üçgende bir değişikliğe sebep olmayacaktır. Mevcut kötü olan ilişkiler daha da kötü olacaktır. Çünkü Sarkisyan iktisadi bir refah getiremedi. Ermenistan halkı göç etmeğe başladı. Halka bir şey vermek durumunda. Maalesef onların dedikleri de Türk sadece Türk düşmanlığı üzerindedir. Halkı Türk düşmanlığı etrafında toparlayarak kendisini seçtirmeye çalışan bir rejim var. Türk düşmanlığı üzerinden Ermeni diasporasından Batı’daki zengin Ermenilerden para toplamaya çalışan bir rejim var. Dolayısıyla bu mantıkta bu zihniyetteki birinin yeniden seçilmesi durumunda ilişkilerimizde yeni bir şey olmayacak mevcudun daha da kötüleşeceği bir sürece gideceğiz” diye konuştu.

 

Doğu Anadolu’dan Toprak Talepleri Devam Ediyor

 

Yeni dönemde de Ermenilerin Türk düşmanlığınısürdüreceklerine dikkat çeken Oğan, konuşmasında şunları söyledi: “Yani daha uyanık olmamız lazım. Bölge insanı olarak özellikle Karslılar, Iğdırlılar, Ardahanlılar ve Erzurumlular olarak uyanık olmamız gerekir. “Su uyur düşman uyumaz” sözü hakikaten doğrudur. Biz kimseye düşmanlık etmiyoruz. Bizim kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Biz bölgeye barış gelsin istiyoruz. Bölgede kardeşlik olsun istoruz. Ama barışın da gelmesi kardeşliğin doğmasıiçin bizim uyanık ve güçlü olmamız lazım. Elinde silahla gelene biz çiçek uzatamayız. Toprağımızda gözü olanın biz gözünü çıkarırız. Bunu herkes böyle bilsin. Bize bir adım yaklaşana da biz beş adım yaklaşırız. Türk milleti böyle necip ve büyük bir millettir. Ama Türk milletinin kimseye vereceği bir karıştoprağı, kimseye bağışlayacak en ufak bir toprağı yoktur. Nasıl Karabağ işgal altında ise Ermeniler Iğdır’ı Nahcivan’ı Kars’ı burada yukarıya doğru gittiğimizde Ahıska Türk bölgesini işgal etmek istiyor. Ama unutmasınlar ki, Iğdır’ı, Kars’ı biz nasıl savunuyorsak, Karabağ’da, Nahcıvan’ı da aynı şekilde Türk milleti olarak savunacağız. Çünkü burası onun bunun toprağı değil, Türk milletinin büyük bir Türk dünyasının toprağıdır.” diye konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum