FAHRETTİN MASUM BUDAK

FAHRETTİN MASUM BUDAK

BİZİM ELLER fahrettin76@hotmail.com

AZERBAYCAN KÜLTÜR EVİ'NDE BAYRAM COŞKUSU

22 Mart 2023 - 17:30

AZERBAYCAN KÜLTÜR EVİ'NDE BAYRAM COŞKUSU

  Iğdır Azerbaycan Kültür Evi'nde Ziya Zakir Acar Başkanlığında bir tören düzenlendi. Törene Iğdır'ın kültür adamları ve öğrenciler katıldı.

  Türkiye'de meydana gelen depremin yaşattığı büyük felaketten dolayı Nevruz Bayramı'nı yöre halkı dar çerçevede kutlamak zorunda kaldı. Bu kutlamlardan biri de Iğdır Azerbaycan Kültür Evi'nde oldu.

  Öğretmen ve öğrencilerin ilgi ile takip ettiği konuşmalar, insanların bir kez daha bu yöreye dikkatlice bakmasına vesile olacak önemli  konuşmalardı. Ziya Zakir Acar, Iğdır tarihini çok iyi bilen biri olarak dinleyicilere tarihimizi adeta yeniden yaşattı. Nevruz kutlamlarını geçmişte burnumuzdan getiren Ermenileri, İrevan'a bizzat bir proje olarak getirip yerleştirenlerin bir gün mutlaka hesap vereceğini belirten Ziya Zakir Acar, aynısını günümüzde farklı metotlarla uygulamaya sokmak isteyenler olduğunu, buna özellikle dikkat çekerek bölgede yaşayanları uyarma ihtiyacını hissetti. Türk çocuklarının vatanlarına sahip çıkması konusunda yoğun bir hassasiyet göstermesi gerektiğinin altını çizen Acar, "su uyur düşman uyumaz" sözünün önemine vurgu yaptı.

  Acar "Nevruz Bayramı Türk Milletinin öz bayramı ve millî bayramıdır. Türklerin Ergenekon'dan çıkış bayramıdır. Bu bayramın diğer Türk devletlerinde resmi bayram olarak kutlandığı gibi Türkiye'de de resmi bayram olarak mutlaka kutlanmalıdır. Biz bunu özellikle Cumhur İttifakı'ndan hasseten istiyoruz. İçimizdeki bazı etnik toplumların bu bayramı kutlaması bizim için bir kazanç ve milli birliğe büyük bir katkı ve aidiyet olarak görüyoruz. Ancak bayramlar kırmadan, dökmeden ve siyasi yönelimlere tevessül etmeden kutlanmalıdır" diyerek sosyal ve kültürel hadiselereden ders çıkarılmasını istedi.

  Azerbaycan Kültür Evi Başkanı, yazar ve şair Ziya Zakir Acar, daha sonra öğrenci ve katlımcılara Ergenekon Bayramı'nın önemini, değerini, kültürel katkısını ve tarihsel sürecini anlattı.

  Ardından herkesin "bayramçalığı" takdim edildi ve karşılıklı sohbet bölümüne geçildi. Kuruyemişler, Yeddi Levin'ler maslara dizildi. Bir yandan çeşit çeşit kuruyemişler yenirken, bir yandan da Türk tarihinin önemli şahsiyetlerinin vecizelerinden ve hikayelerinden söz edildi.  Ayrıca Kaşgarlı Mahmut'tan, Yusuf Has Hacip'ten, Dede Korkut'tan darbı meseller anlatıldı. Nevruz Bayramı'na eklenen kültürel dokulardan ve dinî motiflerden bahisle Hz. Ali'nin tahta çıkışı ve Halifeliğinin ilan edilişi de gündeme getirildi.

  Türk Milletinin gerçek bayramı Nevruz Bayramı milletimize mutluluk ve saadet getirsin. Evimizden, yuvamızdan ve elimizden kutluk ve şadlık eksik olmasın.

  FAHRETTİN MASUM BUDAK

YORUMLAR

  • 0 Yorum