FAHRETTİN MASUM BUDAK

FAHRETTİN MASUM BUDAK

BİZİM ELLER fahrettin76@hotmail.com

14 MAYIS SEÇİMLERİNİN ANALİZİ

17 Mayıs 2023 - 10:58

14 MAYIS SEÇİMLERİNİN ANALİZİ

  14 Mayıs seçimleri bir kez daha gösterdi ki, Türkiye Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan vaz geçmek istemiyor. Bu seçimlerin birinci   galibi  Cumhurbaşkanı'dır. İkinci galibi Cumhur İttifakı'dır. Üçüncü galibi ise Sayın Sinan Oğan'dır.

  Seçimlerin geneline bakıldığında yine CHP'nin kaybettiğini görüyoruz. Açıktır ki, CHP yenilen pehlivan güreşe doymuyor tavrından bir türlü kurtulamıyor. Bu seçimlerde yenilen İttifak, Millet İttifakı'dır. Millet Ittifakı'nın bileşenleri bize göre tuzla buz oldular. Artık Millet İttifakı'nın dört sağ partisinin siyasette esamesi çok az okunacaktır.
Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Temel Karamollaoğlu ve Gültekin Uysal bundan bu yana siyaset sahnesinde olsalar bile varlıkları ve  ağırlıkları daima sorgulanacaktır.

  Bu seçimlerde milliyetçiliğin yükselen bir değer olduğunu bir defa daha görmüş olduk. Kimse milli güçleri ve Türk milliyetçilerini dikkate almadan seçim kazanamayacağını anlamış oldu. Milletimiz terör örgütleriyle dirsek temasında bulunanlara bu seçimlerde de geçit vermemiştir. Nitekim, İyi Parti ile CHP bunca iç ve dış desteğe  ve olumsuz ekonomik gidişata rağmen  istenen düzeyde oy oranına ulaşamamışlardır. Hele özellikle İYİ Parti yanlış yerde duruşuyla tam bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Bu parti kamuoyu beklentilerinin bir hayli gerisinde kalarak beklenen bir çıkış yakalayamadığı için  hüsranla neticelenen bir seçim yaşamıştır. Bu partinin umduğu ve alacağını tahmin ettiği oy yüzdesi bir hayli fazlaydı. Beklenenin çok altında oy alması, parti kadrolarının şevkinin kırılmasına, umutlarının sekteye uğramasına  ve gelecek kaygılarının giderek azalmasına sebep oldu. 

  Seçim sonuçlarının bir başka göstergesi, AKP'nin az da olsa ikaz edilmesi ve Parlamenter Sistemin tarihe karıştığını ve Devlet Başkanlığı sisteminin giderek kökleştiğini açığa çıkarmasıdır.  Artık hiç bir siyasi aktör milletimiz için bir nevi ucube sistem olan Parlamenter Sistemi ağzına almayı pek düşünmeyecektir. Ve AKP'yi de sütten çıkmış ak kaşık mertebesinde görmeyecektir. Azalan oyların Ak Parti tarafından değerlendimeye alınacağına inanmak istiyoruz.

 Ayrıca milletimiz bu seçimlerde güvenlik politikalarına daha bir ağırlık vererek Kandil'e, Pensilvanya'ya, Amerika'ya ve Batı'ya sert ve anlamlı mesajlar göndermiş ve muz cumhuriyeti ve kabile devleti olmadığının altını kalın hatlarla çizmesini bilmiş; işbirlikçi ve Haçlı zihniyete tesirli bir "osmanlı tokatı" atmıştır.

  Öteki taraftan, seçime katılım oranının rekor düzeyde olmasıyla milletimizin demokrasiye ve milli iradeye ne denli önem verdiğini dosta düşmana göstermesi bakımından  takındığı demokrat tavırla Batı'dan bir hayli ileri bir düzeyde olduğunu kanıtlamıştır.

  Görünen o ki, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalacak gibidir. Yurt dışı oyların seçimin yönünü Erdoğan'dan yana değiştirme durumu olmazsa yarışın ikinci tura kalma ihtimali bir hayli fazla görünmektedir.

  Seçimlerin bir başka değerlendirilecek cephesi, kamuoyu yoklamalarında anket şirketlerinin MHP konusunda yine yanılmış olmasıdır. Her zaman olduğu gibi bu seçimlerde de Milliyetçi Hareket Partisi'ni çok düşük oranda göstermeleri büyük bir yanılgının doğmasına neden oldu. Öyleki, bir ikisi hariç  hiç bir araştırma anketi bu partiyi % 7'nin üzerinde göstermiyordu. Bu da gösteriyor ki, inandırıcıklarını ve etkilerini giderek yitiren anketçiler veya araştırma şirketleri aldıkları pozisyona göre ya da siyasal duruşlarına göre tavırlarını belirliyorlar.

  Devletin terör konusunda kararlı duruşu, halkımızın Güneydoğu'da etki altında kalmadan oy kullanmasına imkan tanımış ve söz konusu terörle anılan HDP'nin büyük ölçüde gerilemesine ve erimesine sebep olmuştur.

  Cumhurbaşkanlığı Seçiminin bu sonuçla ikinci tura kalmasıyla, Tayyip Erdoğan'ın güçlü bir şekilde yeniden seçileceğinin işaret fişeğinin çakılmasına yardımcı olmuştur. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Parlamento aritmatiği Cumhur İtttifakının eline geçmiş ve muhalefet bu konuda yine avcunu yalamıştır.

 Ülkemizin geleceği parlaktır, yeterki istakrar içinde yürüyelim ve dengeyi koruyup adalete önem verelim...

  FAHRETTİN MASUM BUDAK

YORUMLAR

  • 0 Yorum