ERHAN YIRCALI

ERHAN YIRCALI

DÜŞÜNDÜKLERİM VE YAZDIKLARIM erhanyircali@gmail.com

OTOBÜS DURAKLARINA PARK EDENLER SÖZÜM SİZE!

24 Mayıs 2023 - 07:37

OTOBÜS DURAKLARINA PARK EDENLER SÖZÜM SİZE!
Dün hava yağmurlu diye, Yeni Çarşı’dan Toplu Taşıma Merkezine kadar yürüdüm ve eve gitmek için D7’ye bindim. Otobüs zamanında hareket etti. D7, yolcusu yoğun bir otobüs. Özellikle böyle yağmurlu bir havada da yolcu yoğunluğu yaşanıyor.
Her neyse, otobüs Tapu’dan sonraki durakta durduğunda “Görme Engelli” bir genç bindi. Sürücüye cep telefonunu vererek otobüs durağının önünde park etmiş olarak duran beyaz aracın fotoğrafını çekmesini rica etti. Daha sonra bu aracın sürekli olarak durak önünde park ettiğini ve o araç yüzünden otobüse binmekte güçlük çektiğini belirterek bu aracı şikâyet etmek istediğini söyledi.
Otobüs duraklarının önünde mahalle aralarında park etmek bir alışkanlık haline gelmiş. Dikkat edin hep aynı araçlar hep aynı durakların önünde park halinde. Bu araç sahipleri otobüs duraklarındaki vatandaşlar otobüse nasıl biner? Benim aracım engel teşkil eder mi? vatandaş otobüse nasıl binecek? Düşünmüyor bile. Biraz duygudaşlık yapın ve kendinizi görme engelli kişinin yerine koyun lütfen! Ne kadar zor değil mi? otobüse binmek…
Aslında otobüs duraklarının 15 metre yakınına park etmek yasak ve çoğu Balıkesirli buna uymuyor. Otobüsler durağa yanaşamadığı için yolun ortasında yolcu almak zorunda kalıyor. Bunun sonucunda hem trafik tıkanıyor hem de yolcu riske giriyor.
Otobüs duraklarına park eden araçlar trafik veya zabıta ekiplerince kaldırılabiliyor ve ayrıca ceza kesiliyor. Otoparka çekilen araçlar tüm masrafları ödendikten sonra teslim alınabiliyor. 2023 yılı için hatalı park cezası 436 TL.dır. Ayrıca, 10, 15 ve 20 ceza puanı verilmektedir.
LÜTFEN DİKKAT!
Sürekli olarak beyaz aracını Bahçelievler Mahallesi Tapu durağından bir sonraki durağa park eden arkadaş bundan ne olur lütfen dikkat et ve görme engelli kardeşimizin otobüse binmesini engelleme, zorlaştırma.
image.png

YORUMLAR

  • 0 Yorum