ERHAN YIRCALI

ERHAN YIRCALI

DÜŞÜNDÜKLERİM VE YAZDIKLARIM erhanyircali@gmail.com

BAŞKASININ AİLE FOTOSU İLE INSTAGRAM HESABI AÇMAK

17 Aralık 2023 - 18:09

BAŞKASININ AİLE FOTOSU İLE INSTAGRAM HESABI AÇMAK

Şehrimizin en bilindik ailelerinden birinin ınstagram hesabını görünce takibe başladım. Bu hesabın sahte olabileceği aklıma gelse de takipçilerinin de şehrimizin tanınmış kişileri ve ileri gelenleri olduğunu görünce takibe devam ettim.

Sonra bu hesaptan “hurma” satışı başlayınca fake olduğunu anladım ve araştırdım. Bu kişinin ınstagram hesabı olmadığını öğrendim. Ayrıca; kişinin kendisinin de adına hesap açıldığından haberi yoktu.

Bu tip hesap açanlar şöyle düşünüyor: “Sadece, sahte hesap açmak eylemi, kanunda suç olarak düzenlenmediği ve herhangi bir yaptırıma bağlanmadığı için herhangi bir suç teşkil etmeyecektir”. Bu düşünce çok yanlış.

Birisi sizi taklit eden bir Instagram hesabı oluşturduysa bunu şikayet edebilirsiniz. Bir Instagram hesabınız varsa konuyla ilgili olarak Instagram uygulamasından da şikayette bulunabilirsiniz.

image.png

 

Başkasına ait fotoğrafı izinsiz kullanarak sahte hesap açılması Türk Ceza Kanunu'nun 135. Maddesi kapsamında suç teşkil eder. İlgili madde hükmüne göre, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimse cezalandırılır. Bu suçun cezası 1 yıldan 3 yıla kadar olarak belirlenmiştir.

Yargıtay  8. Ceza Dairesi'nin 2016/2834 Esas, 2017/171 Karar sayılı ve 11.01.2017 tarihli ilamında; başkasının ad ve soyadını kullanarak sahte sosyal medya hesabı açmak, verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme suçunu oluşturduğu içtihat edilmiştir.

Siz siz olun fake hesap açmayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum