AYSUN ELİŞ

AYSUN ELİŞ

DÜŞÜNÜYORUM.... aysunavan_akva@hotmail.com

YENİ BİR SEN!

11 Aralık 2023 - 19:40

YENİ BİR SEN!
 
Bu kadar çok okuma!
‘                 Benim bir dayım/amcam vardı, çok okurdu delirdi sonunda!’ Hayat kitaplardaki gibi değil, okuyarak hayatı kaçırıyorsun!’ ‘Sen ne anlarsın git anca kitap oku!’ ‘Okuyorsun da ne olacak? Sen ölünce bildiğin her şeyde seninle birlikte yok olacak!’
Kitap okumayı seven herkes bu veya buna benzer binlerce cümle duymuş, binlerce aşağılamaya maruz kalmıştır. Birçok okur, okumanın gerekliliğiyle, okuma kaynaklı risklerin tehditleri arasında sıkışıp kalırken, aba altından sopa gösteren masum anılar dinledi. Peki bunca uyarıya rağmen neden okumaya, öğrenmeye devam ettiler? Ben ve benim gibi okumanın büyülü dünyasına gönül veren insanların da elbette cevapları vardı.
Kendi adıma neden okuyorum;
Çünkü her şeyden bihaber kaldığım hissine katlanamıyorum.
Çünkü zihnimin sınırlarını merak ediyorum.
Çünkü öğrenmenin sınır olmadığını düşünüyorum.
Çünkü okumak bir insana ait görünen, kalabalık bir yaşam alanı oluşturuyor..
Çünkü düşüncelerini diğer insanlara sunmaya cesaret eden yazarlar düşünce dünyama değer katıyor.
Çünkü okumak var olmanın en anlamlı biçimidir!
Çünkü okumak farklı dünyaların kapılarını açmaktır.
Çünkü okumak gerçek diye nitelediğimiz dışarıda ki hayata tahammülü kolaylaştırıyor.
Çünkü yapacak daha iyi bir işim yoktu!
             Kitap okumanın benim ya da çevremde ki insanlar için bir faydası olup olmadığını elbette bilemezdim. Hele ki bazı eleştirilerin gerçeklik payı kafa karıştırıcıydı. Öğrendiklerim ne olacaktı? Nihayeti insandım, öğrendiklerim benimle birlikte yok olup gidecekti. Okumasam daha mı iyi olurdu? Cahilliğin mutluluk olduğunu bende samimiyetle kabul ediyorum. Okumak farkındalık kazandırır ve farkındalık -çoğu zaman- beraberinde mutsuzluğu getirir. Bir gün bir yerde benimle yok olup gidecek olan bu okuma öğrenme ve değişme sürecinin anlamsız olmadığını fark ettim. Hayır, bilgiler insanla birlikte ölmez, bilgiler insan bedeniyle gömülmez.
          Eğer mağara adamı benim gibi umutsuzluğa kapılsaydı; ‘Bildiklerim benimle yok olmaya mahkumdur.’ diye düşünseydi, asla bir taşı yontmaz, asla duvara resim yapmazdı. O sonu gelmez resim tekniklerinin temeli bir mağara duvarında ki kömür karasında saklıdır diyebilir miyiz? Eğer o insanlar mağara duvarına bir mamut resmi çizmeden ölseydi, bugün güzel sanatlar fakültesinde bahsediyor olmazdık. Eğer bir yazar aşkını doğrudan söylemeye cesaret edemediği için mektup yazmasaydı ya da ortaya kurgu karakterler koymasaydı bugün romandan bahsedemezdik. Mum ışığına razı insanlar tamam bu bize yeter deyip otursaydı karanlığın en koyu tonunda oturmaya devam ediyor olmaz mıydık?
               Demek ki medeniyet bireysel gelişmelerin toplamıdır. Bir insanın sahip olduğu bilgi başka insanların hayatına dokunur. Okumak hiç bir şey kazandırmasa bile en azından empati yeteneği kazandırır. İletişim becerisini geliştirir. İfade yeteneğini arttırır. Bildiklerimiz bizimle ölse bile başkalarının hayatında fark yaratmaya devam eder. Kitapları bu yüzden küçümseyemiyorum! Konusu ya da türü ne olursa olsun, okumak yeni bireyler yaratır. Daha gelişmiş, anlaşılmış, anlayabilen insanlar ortaya koyar. İyi ki mağara adamı kömür karası resimler çizdi, iyi ki birileri nesneleri sözcüklerle ifade etti, iyi ki birileri zihninde dolaşan hayali kahramanlarla romanlar yarattı, iyi ki hiç tanımadığımız insanlar kendilerini değiştirmeyi seçti. Ve bugün burada iyi ki gelişmeye açık, geleceği inşa eden insanlar var. Yeni bir sen için okuman gerek!

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Zafer
  4 ay önce
  Kaleminize ve yüreğinize sağlık..
 • Aysun Elis
  4 ay önce
  Çok teşekkür ederim Sayın hocam kendimce hayatı anlayıp anladığımı yazıp çizip gideceğim cümlesinin, hala yazma çizme aşamasından naçizane bir karalama...
 • Shrek
  4 ay önce
  Cemil Meriç'in dediği gibi "Kitap bir limandı benim için... Ve kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim." der. Siz bunu başarmışsınız ve fevkalade imreniyorsunuz. Üstadım yolunuz belki yolum değil lakin hep imrenerek bakıp kalacağım bir yol. Başarıların daim olsun.
 • Aysun Elis
  4 ay önce
  Yolumuz bence kimsenin yolu değildir zaten. Önemli olan aynı yolu yurumekte değildir aslında... teşekkür ederim yorumunuz için saygılar