AYSUN ELİŞ

AYSUN ELİŞ

DÜŞÜNÜYORUM.... aysunavan_akva@hotmail.com

Çalınmış Vedaların İnsanları

11 Eylül 2023 - 19:38

Çalınmış Vedaların İnsanları
"Sefalet içinde, mutlu anları hatırlamaktan daha büyük acı olamaz insan için." Dante, Cehennem adlı eserinde bu cümleye yer verir. Bu cümle bildiğimiz cehennem tasvirlerinin, azap anlayışının çok ötesinde bir betimlemesidir. Dante çok sevdiği şehrinden sürgün edildiğini şehir dışındayken öğrenir ve ölümüne kadar sürgünde kalır. Evet, affedilmeyi dileyerek geri dönmesi mümkündür; ancak af dilemesini gerektirecek bir hata yapmamıştır ve ne pahasına olursa olsun dönmeyi reddetmiştir.
Dante çalınmış vedaların insanıdır. Sevdiği hiç bir insana, hiç bir mekana ve hatta kendi çocuklarına bile veda edecek fırsatı bulamamıştır. Yirmi yıl boyunca kim bilir kaç kez zihninde Floransa'nın sokaklarında dolaşmıştır. Kim bilir kaç kez dostlarıyla oturmuştur. Kim bilir kaç kez çocuklarının yüzünü avuçlarına alarak gözlerine bakmıştır. Bunun yakıcı bir azap olduğunu anlamak için gün gelip elimizde sadece anılardan bir yumak kaldığını görmemiz gerekir. Bir hayattan vazgeçmemiz, istemediğimiz bir yaşama sürüklenmemiz, vedalarımızın bile çalınması gerekir.
Düne kadar vasat yaşamın bir parçası olan alışkanlıklarımızı bir anda kaybettiğimizde, tutunduğumuz bahar dalları kırıldığında, yeni başlangıçların ürkütücü sessizliği kapımızı çaldığında, sevdiğimiz herşey yasak kılındığında, değer verdiğimiz insanlar sırtını döndüğünde; ‘Mutlu anları hatırlamaktan daha büyük bir acı’ olmadığını tüm benliğimizle anlarız. Bu eşiğe gelen her insanın kısıtlı seçenekleri vardır. Acıyla yüzleşerek ilerlemek ya da Cehennem’de tasvir edildiği gibi sonsuza kadar acı çekmek. Sakın arkana bakma… bu eşiğe gelen bir insan için yine kutsal kitaplarda sıkça karşılaştığımız bu cümle yol göstericidir. Düne bakmak özlenen dünleri yeniden yaşanır kılmayacağına göre sadece önüne bakarak ilerlemek gerekir.
Dante, birçok insan gibi bu cehennem azabını henüz hayattayken yaşamıştır. Bu cümleyi bunu düşündürmek için yazmamış olsa da, cehenneme layık gördüğü bu azabı, kendi seçimi olmayan bir hayata sürüklenirken tüm yoğunluğuyla yaşamıştır. Dünden sonra bugünden önce; kendi hayatından mahrum bırakılan onca insanın tutunabileceği tek şey kendi yorgun ama güçlü kanatlarıdır.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Müslim OĞUZ
  5 ay önce
  Dante’nin bir cümlesinden çıkarılan kısa ama müthiş bir yorum… Derin analiz gücü, güçlü kalemle birleşince, ortaya böyle güzel bir makale çıkar. Anlaşılan şu ki, çok okuyan, okuduğunu özümseyen, özümsediğini kâğıda döken güçlü kalem sahibi yazarla karşı karşıyayız. Bir cümleden bir makale çıkaran, bir kitaptan kitaplar çıkarır… Güçlü kalem ve ilhamınızın yolu açık olsun. Ben inanıyorum ki çok iyi bir okuyucu, özümseyici, gözlemci ve güçlü kalem sahibi yazarımız Aysun Eliş hanımdan, kitaplıklarımızı süsleyecek çok güzel kitaplarını göreceğiz inşallah. Yüreğinize sağlık, ilham ve kaleminize bereket, kalemdaşım…
 • Aysun Elis
  2 ay önce
  Eşsiz yorumunuz için sonsuz teşekkürler sevgili kalemdasim değerli hocam
 • Aysel Ozturk
  5 ay önce
  Bir garip hüzün çöktü üstüme... Bari vedalar çalınmasa...