AYSUN ELİŞ

AYSUN ELİŞ

DÜŞÜNÜYORUM.... aysunavan_akva@hotmail.com

BİR VAROLUŞ MESELESİ 

25 Ocak 2024 - 20:28

BİR VAROLUŞ MESELESİ 

Yoruldu insan, yaşamaktan. Ki adına yaşamak dediğimiz şey neydi bilmeden. Belkide bu bilmeme hali yordu. 'İnsan neyle yaşar?' değildi mesele; 'İnsan nasıl yaşardı, böyle köhne bir dünyada?

Hayatımızın bir noktasında durup mutlaka cevaplamamız gereken sorular vardır. Gökyüzünün hepimizin ortaklığında olması gibi, bazı sorular da ortaktır. O sonsuzluğun altında durduğumuz her hangi bir anda şu soru cevap isteyen despot bir yönetici gibi elini masaya vurur. 'Sahip olduğun herşeyi kaybettiğinde seni ayakta tutan şey ne olacak?'

Cevaplar yağmur damlaları gibi avuçlarımıza dökülür.

-Çocuklarım!

- Ailem!

- Eşim!

- Sevgilim!

- Dostlarım!

- Mal varlığım!

- Kişisel eşyalarım!

- Hobilerim!

Herşeyin ama herşeyin kaybedildiği bir durumda seni ayakta tutan şey nedir?

Sahip olmadığımız onca şeyin aitliğini kendimize mal ederken, aslında hiç birşeyin sahibi ya da destekçisi olmadığımız gerçeğini kaçırıyoruz. Böyle bir kaybedişi yaşamak için, bitmeyecek gibi görünen bir hayatın sonunu beklemek gerekmiyor. Bir bir eksilen dostlar mezar taşlarını, sahip olduğumuz servetimiz geçmişte kalmak için ölüm anımızı beklemiyor.

Güvendiğimiz bir parçası olduğumuzu sandığımız herşey bir anda yitirildiğinde neden tek başımıza doğduğumuzu anlarız. İnsan neden yapayalnız ve çıplak doğmuştu? Yalnızlığını anlasın diye mi? Bu dünyaya ait olan herşeyin bu dünyada kalacağını bilsin diye mi? Yapayalnız doğan insanı o alışık olduğu bir başınalığı ayakta tutar.

Hayatın merkezine koyduğumuz herşey -kendimiz hariç- bizim dışımızdadır. Bizim dışımızda olan hiç birsey de hükmümüz yoktur. Bu bir varoluş meselesidir. Sahip olduğumuz herşey kaybolduğun da kalacak olan tek şey kendi var oluşumuzdur. Önce sen var ol, sen ayakta dur, diyor belli belirsiz bir ses. Sen var oldukça ayakta kalacaksın ve sen var oldukça herşey var olacak, başka bir biçimde.

YORUMLAR

  • 2 Yorum