AYSUN ELİŞ

AYSUN ELİŞ

DÜŞÜNÜYORUM.... aysunavan_akva@hotmail.com

Bir Kez Daha 1 Yaş Daha...

28 Ocak 2023 - 22:08

Bir Kez Daha 1 Yaş Daha...

Sonsuzluk gibi uzun görünen var oluş meselesini kendi çabamızla biçimlendirmeye çalışıp durmuşuz. Var mıyız? Evet varız, atalarımız da vardı! Ne kadar süredir peki? Bunu çözmeliyiz, evet bu soruya bir cevap bulmalıyız. Anlaşılır bir ölçü kazandırmalıyız. Hayır, dinazorları falan karıştıramayız, tarih öncesi çağlar diyelim, peki tarihi çağları nerede başlatalım evet sıfır, sıfıra milat deriz öncesi ve sonrası olarak ayırırız ve yedi gün bir haftayı, dört hafta bir ayı, on iki ay bir yılı oluşturur. Yıllar birer birer artsın MS. 1, MS.2023 yeterince anlaşılır oldu. Ne zamandan beri varız öncesi sonrası binlerce yıldır varız... Bir cevapsız soruya daha cevap bulmanın sanal başarısını tebrik ederiz.

Bahsi geçen yılların tamamında birileri doğdu, birileri öldü, başlangıç ve bitişlerin sonsuzluğun da her insan kendi zamanını yaşadı. Oysa biriyle tanışırken ilk beş sorudan biri mutlaka 'Kaç yaşındasın?' olmuştur. 1 yaşındayım, 1 yaşındayız! Bir dilim böreği elli eşit parçaya bölmek onun bir dilim börek olduğu gerçeğini değiştirir mi? Bir ömrü doksan eşit parçaya bölmek o ömrün bir ömür olduğu gerçeğini değiştirir mi? Ezanla başlayıp selayla biten bir ömrün kaça bölündüğünün bir önemi var mı? Sahip olduğumuz ömür son bulduğunda yaşamış olduğumuz herşey bizimle kalırken insanlara sadece mezar taşımızda yazan izafi zaman bilgisi ve hatta sadece bu dünyada bir süre yaşamış olduğumuzun bilgisi kalacak. Belki yüz yıl sonra mezarlığın başka bir alana taşınması fikri gündeme gelecek, geriye kalan yaşamış olduğumuzu kanıtlayan son işaret de yok olup gidecek.

Bugün sahip olduğum ömür otuz sekiz parça yerine, otuz dokuz parçaya bölündü. Daha kaç eşit parçaya bölünecek fikrim yok. Belki son bölünme bugün yaşanmıştır ve asla kırk parça olmayacaktır. Hayatı, yaşamayı güzel kılan tam da bu belirsizlik değil midir? Herşey yok olmaya doğru bir adım daha yaklaşırken anlamlı bir hayat sürmüş olmanın haklı mutluluğunu hissediyorum. Doğan her yeni günün birşeyleri değiştirmek, yeni şeyler öğrenmek için fırsat sunduğu bir var oluşa imza atmak... Elbette kutlanmaya değerdir. 

Bir insan ömründe, bir kez daha 1 yaşına girdim. Ad günüm kutlu olsun o zaman. Tüm sevdiklerim ailem dostlarım (yakınımda olsun olmasın) hepinize teşekkür ederim :))

YORUMLAR

  • 0 Yorum