Bugun...
Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi
Tarih: 15-08-2013 19:20:00 + -


Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi Halkeğitim Müdürü Levent Turan, Karabağ Kilimleri Atölyesini gezerek Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldiğini söyledi. Iğdır Halkeğitim Müdürü Levent Turan,”Iğdır halkeğitim müdürlüğü tarafından serka projesi kapsamında 2 adet Kilim atölyesi kurulmuş olup burada 10+15 kişi eğitim almaktadırlar. Yine aynı proje kapsamında 3 atölyemiz Ağustos ayı sonuna doğru Merkez binada faaliyete geçecek olup yine bu proje kapsamında döküm kafkas bebek için 4 atölyemiz faliyete sokulacaktır. Bu proje kapsamında en az 50 kişinin geçim kaynağı bu kilim ve Kafkas döküm bebek üretiminden sağlanacağı kanatindeyiz.”dedi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan atölye şefi Rahile Çobangil, Kilimleri en az maliyete mal edip tamamı yünden elde edilerek ucuza satmak için çaba sarf ettiklerin belirti. Çobangil, "Yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için iş imkanı sağlamaktır. Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkanına kavuşacağız" dedi. Çobangil, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiyede sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor." şeklinde konuştu.

Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi

Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi
Halkeğitim Müdürü Levent Gürel, Karabağ Kilimleri Atölyesini gezerek Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldiğini söyledi.
    Iğdır Halkeğitim Müdürü Levent Gürel,”Iğdır halkeğitim müdürlüğü tarafından serka projesi kapsamında 2 adet Kilim atölyesi kurulmuş olup burada 10+15 kişi eğitim almaktadırlar. Yine aynı proje kapsamında 3 atölyemiz Ağustos ayı sonuna doğru Merkez binada faaliyete geçecek olup yine bu proje kapsamında döküm kafkas bebek için 4 atölyemiz faliyete sokulacaktır. Bu proje kapsamında en az 50 kişinin geçim kaynağı bu kilim ve Kafkas döküm bebek üretiminden sağlanacağı kanatindeyiz.”dedi.
    Konuyla ilgili bir açıklama yapan atölye şefi Rahile Çobangil, Kilimleri en az maliyete mal edip tamamı yünden elde edilerek ucuza satmak için çaba sarf ettiklerin belirti.
    Çobangil, "Yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için  iş imkanı sağlamaktır.  Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkanına kavuşacağız" dedi.
    Çobangil, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiyede sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor." şeklinde konuştu.
Bu haber 976 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

Cenaze Ödeneği Bilgilendirmesi Iğdır Sosyal Güvenlik İl Müdürü Birsen Dursun, İncemelerimizde Bazı Hak Sahiplerinin ..
resim yok
IĞDIR’DA DEVLET VATANDAŞ İŞBİRLİĞİNİN BİR YENİSİ DAHA GERÇEKLEŞTİ Iğdır ilinin sayılı işadamlarından olan Mehmet Sürk..
Yaycılı Kardeşler Tic. Ltd. Şti. Iğdır'da Bir İlke İmza Attı NAHÇİVAN 'DA ÜRETİLEN SİRAP MADEN SUYU TÜRKİYE'DE DE SAT..
AV YABAN HAYATI VE BİYOKAÇAKÇILIK Şube Müdürlüğümüzce SERKA (Serhat Kalkınma Ajansı ) toplantı odasında düzenlenen Av v..
DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN Ezgi G. Özden, Satış ve Pazarlama Müdürü Klett Yayıncılık Ltd. Şti. – İstanbul T: 02..
BORCUNU ALAMAYAN BAKKAL ALACAĞINI HARAM ETTİ Iğdır’ın Topçular Mahallesi Topçular sokakta bakkallık yapa..
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
İŞ ADAMI CEFERALİ TAŞBAĞ IĞDIR HALKININ HUZUR VE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMA, KORUMA, YAŞATMA VE GÜÇLENDİRME DERNEĞİ BAŞKANI OLDUİŞ ADAMI CEFERALİ TAŞBAĞ IĞDIR HALKININ HUZUR VE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMA, KORUMA, YA..
TÜRK EĞİTİM SEN İL BAŞKANI ALİ ARSLAN “KİMSE TETİKÇİLİĞE SOYUNMASIN!ADALETLİ BİR ATAMA BEKLİYORUZ”DEDİ      TÜRK EĞİTİM SEN İL BAŞKANI ALİ ARSLAN “KİMSE TETİKÇİLİĞE SOYUNMASIN!ADALETL..
Şehit Mehmet çavuş diye biri yok iddiası Şehit Mehmet çavuş diye biri yok iddiası Iğdır’ın 1920 yılında Kurtuluşunda d..
 IĞDIRLI TAKSİCİ ÖLDÜRÜLDÜ IĞDIRLI TAKSİCİ ÖLDÜRÜLDÜ Iğdır’da taksicilik yapan 3 çocuk babası Ergun Gü..
IĞDIR  LİSESİ MEZUNLARINDA MUHTEŞEM BULUŞMA  IĞDIR LİSESİ MEZUNLARINDA MUHTEŞEM BULUŞMA 1965 yılında kurulan ..
IĞDIR’IMIZIN BAŞI SAĞOLSUN  IĞDIR’IMIZIN BAŞI SAĞOLSUN Bilindiği üzere ekmeğini kazanmak için Iğdır’dan..
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR