Bugun...
Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi
Tarih: 15-08-2013 19:20:00 + -


Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi Halkeğitim Müdürü Levent Turan, Karabağ Kilimleri Atölyesini gezerek Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldiğini söyledi. Iğdır Halkeğitim Müdürü Levent Turan,”Iğdır halkeğitim müdürlüğü tarafından serka projesi kapsamında 2 adet Kilim atölyesi kurulmuş olup burada 10+15 kişi eğitim almaktadırlar. Yine aynı proje kapsamında 3 atölyemiz Ağustos ayı sonuna doğru Merkez binada faaliyete geçecek olup yine bu proje kapsamında döküm kafkas bebek için 4 atölyemiz faliyete sokulacaktır. Bu proje kapsamında en az 50 kişinin geçim kaynağı bu kilim ve Kafkas döküm bebek üretiminden sağlanacağı kanatindeyiz.”dedi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan atölye şefi Rahile Çobangil, Kilimleri en az maliyete mal edip tamamı yünden elde edilerek ucuza satmak için çaba sarf ettiklerin belirti. Çobangil, "Yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için iş imkanı sağlamaktır. Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkanına kavuşacağız" dedi. Çobangil, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiyede sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor." şeklinde konuştu.

Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi

Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi
Halkeğitim Müdürü Levent Gürel, Karabağ Kilimleri Atölyesini gezerek Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldiğini söyledi.
    Iğdır Halkeğitim Müdürü Levent Gürel,”Iğdır halkeğitim müdürlüğü tarafından serka projesi kapsamında 2 adet Kilim atölyesi kurulmuş olup burada 10+15 kişi eğitim almaktadırlar. Yine aynı proje kapsamında 3 atölyemiz Ağustos ayı sonuna doğru Merkez binada faaliyete geçecek olup yine bu proje kapsamında döküm kafkas bebek için 4 atölyemiz faliyete sokulacaktır. Bu proje kapsamında en az 50 kişinin geçim kaynağı bu kilim ve Kafkas döküm bebek üretiminden sağlanacağı kanatindeyiz.”dedi.
    Konuyla ilgili bir açıklama yapan atölye şefi Rahile Çobangil, Kilimleri en az maliyete mal edip tamamı yünden elde edilerek ucuza satmak için çaba sarf ettiklerin belirti.
    Çobangil, "Yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için  iş imkanı sağlamaktır.  Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkanına kavuşacağız" dedi.
    Çobangil, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiyede sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor." şeklinde konuştu.
Bu haber 1171 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

500 KİŞİLİK İŞE 3500 KİŞİ BAŞVURDU İş Kur İşsizlik Oranının Azaltmaya Devam Ediyor Çeşitli kurumların bünyesinde ..
2014 YILI 4. DÖNEM İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI 2014 YILI 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantı..
resim yok
KALORİFERİN YAKILMAYA BAŞLANMASINDA HAVA SICAKLIĞI DİKKATE ALINACAK Havaların soğumasıyla birlikte İl Müdürlüğüm..
Iğdır Gençlik Merkezi, minik öğrencileri sevindirdi Iğdır Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Me..
Iğdır Doğalgaza Kavuşacak Iğdırlı hemşerilerimizin uzun yıllardır beklediği doğalgaz çalışmalarında sona yaklaşıldı..
DİLUCU GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜNDEN DOĞA KORUMAYA DESTEK Doğa Koruma ve Milli Parklar Iğdır İl Şube Müdürlüğü, Dilucu Gümrük ..
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
IĞDIRDA KAÇAK AVLANAN AVCIYA FACEBOOK CEZASI IĞDIRDA KAÇAK AVLANAN AVCIYA FACEBOOK CEZASI Tuzluca ilçesinde Avcılık belges..
AİLE EĞİTİMİ KURSLARI DEVAM EDİYOR       AİLE EĞİTİMİ KURSLARI DEVAM EDİYOR Milli Eğitim Bakanlığı Haya..
IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDEN BİR KÜLTÜR HİZMETİ DAHA 	IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDEN BİR KÜLTÜR HİZMETİ DAHA Bediüzzaman Said Nursi’nin Ar..
 GÜN IŞIĞI DERNEĞİNDEN TEPKİ..     GÜN IŞIĞI DERNEĞİNDEN TEPKİ.. Gün Işığı Derneği Kadın kolları başkanı..
İKİ HIRSIZ YAKALANDI BİR KİŞİ TUTUKLANDI    İKİ HIRSIZ YAKALANDI BİR KİŞİ TUTUKLANDI Iğdır’da son zamanlarda m..
Iğdır’da Organ Bağışı     Iğdır’da Organ Bağışı Iğdır Merkeze bağlı Melekli beldesinde beyin ölü..
MHP İL BAŞKANI CAHİT EROL,”MÜDÜR ATAMALARI SKANDALA DÖNÜŞMÜŞTÜR.  MHP İL BAŞKANI CAHİT EROL,”MÜDÜR ATAMALARI SKANDALA DÖNÜŞMÜŞTÜR. ..
IĞDIR'DA KADINA ŞİDDET..KAYNANASINI ÖLDÜRÜP KARISI YARALADIIĞDIR'DA KADINA ŞİDDET..KAYNANASINI ÖLDÜRÜP KARISI YARALADI Iğdır'da inşaatlard..
 GÜN IŞIĞI DERNEĞİNDEN TEPKİ..     GÜN IŞIĞI DERNEĞİNDEN TEPKİ.. Gün Işığı Derneği Kadın kolları başkanı..
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR