Bugun...
Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi
Tarih: 15-08-2013 19:20:00 + -


Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi Halkeğitim Müdürü Levent Turan, Karabağ Kilimleri Atölyesini gezerek Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldiğini söyledi. Iğdır Halkeğitim Müdürü Levent Turan,”Iğdır halkeğitim müdürlüğü tarafından serka projesi kapsamında 2 adet Kilim atölyesi kurulmuş olup burada 10+15 kişi eğitim almaktadırlar. Yine aynı proje kapsamında 3 atölyemiz Ağustos ayı sonuna doğru Merkez binada faaliyete geçecek olup yine bu proje kapsamında döküm kafkas bebek için 4 atölyemiz faliyete sokulacaktır. Bu proje kapsamında en az 50 kişinin geçim kaynağı bu kilim ve Kafkas döküm bebek üretiminden sağlanacağı kanatindeyiz.”dedi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan atölye şefi Rahile Çobangil, Kilimleri en az maliyete mal edip tamamı yünden elde edilerek ucuza satmak için çaba sarf ettiklerin belirti. Çobangil, "Yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için iş imkanı sağlamaktır. Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkanına kavuşacağız" dedi. Çobangil, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiyede sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor." şeklinde konuştu.

Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi

Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi
Halkeğitim Müdürü Levent Gürel, Karabağ Kilimleri Atölyesini gezerek Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldiğini söyledi.
    Iğdır Halkeğitim Müdürü Levent Gürel,”Iğdır halkeğitim müdürlüğü tarafından serka projesi kapsamında 2 adet Kilim atölyesi kurulmuş olup burada 10+15 kişi eğitim almaktadırlar. Yine aynı proje kapsamında 3 atölyemiz Ağustos ayı sonuna doğru Merkez binada faaliyete geçecek olup yine bu proje kapsamında döküm kafkas bebek için 4 atölyemiz faliyete sokulacaktır. Bu proje kapsamında en az 50 kişinin geçim kaynağı bu kilim ve Kafkas döküm bebek üretiminden sağlanacağı kanatindeyiz.”dedi.
    Konuyla ilgili bir açıklama yapan atölye şefi Rahile Çobangil, Kilimleri en az maliyete mal edip tamamı yünden elde edilerek ucuza satmak için çaba sarf ettiklerin belirti.
    Çobangil, "Yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için  iş imkanı sağlamaktır.  Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkanına kavuşacağız" dedi.
    Çobangil, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiyede sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor." şeklinde konuştu.
Bu haber 1051 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

BERGAMA TİCARET ODASI İLE IĞDIR TİCARET VE SANAYİ ODASI ARASINDA "KARDEŞ ODA" PROTOKOLÜ İMZALANDI Bergama Ticaret Odas..
AFAD-SEN IĞDIR İL BAŞKANI MEHMET ÖZTÜRK ENFLASYON FARKI ÖDENMELİ DEDİ….. AFAD-SEN'in Iğdır İl Başkanı Mehmet Özt..
IĞDIR’DA 2014 YILINDA HAKEM HEYETİNE 5500 BAŞVURU Son yıllarda özellikle konut kredi kullanım oranının..
Cenaze Ödeneği Bilgilendirmesi Iğdır Sosyal Güvenlik İl Müdürü Birsen Dursun, İncemelerimizde Bazı Hak Sahiplerinin ..
resim yok
IĞDIR’DA DEVLET VATANDAŞ İŞBİRLİĞİNİN BİR YENİSİ DAHA GERÇEKLEŞTİ Iğdır ilinin sayılı işadamlarından olan Mehmet Sürk..
Yaycılı Kardeşler Tic. Ltd. Şti. Iğdır'da Bir İlke İmza Attı NAHÇİVAN 'DA ÜRETİLEN SİRAP MADEN SUYU TÜRKİYE'DE DE SAT..
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
Iğdır Adliyesi'nde Paralel Yapı Operasyonu Iğdır Adliyesi'nde Paralel Yapı Operasyonu Iğdır’da, paralel yapı iddialarına y..
  Özel Güvenlik Görevlisi İş Kazası Kurbanı Oldu Özel Güvenlik Görevlisi İş Kazası Kurbanı Oldu Iğdır Merkez irfan caddesi ü..
TERÖRİSTLER JANDARMA VE ELEKTRİK ARIZA EKİBİNE SALDIRDI: 1 YARALI TERÖRİSTLER JANDARMA VE ELEKTRİK ARIZA EKİBİNE SALDIRDI: 1 YARALI Iğdır da elek..
Iğdır Adliyesi'nde Paralel Yapı Operasyonu Iğdır Adliyesi'nde Paralel Yapı Operasyonu Iğdır’da, paralel yapı iddialarına y..
ARALIK İLÇESİNDEN EJDER KILIÇ ÖRNEK ÇİFTÇİ OLUYOR ARALIK İLÇESİNDEN EJDER KILIÇ ÖRNEK ÇİFTÇİ OLUYOR Iğdır Aralık İlçesinde Çiftçi..
CHP IĞDIR İL KONGRESİ YAPILDI  YÜCEL ARTANTAŞ”İŞİD TEHLİKESİ BÜYÜK ,IĞDIR’DA TÜRKLER VE KÜRTLER BİRLİK OLMALIDIR”DEDİ      CHP IĞDIR İL KONGRESİ YAPILDI YÜCEL ARTANTAŞ”İŞİD TEHLİKESİ BÜYÜK ,IĞDIR’DA T..
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR