Bugun...
Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi
Tarih: 15-08-2013 19:20:00 + -


Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi Halkeğitim Müdürü Levent Turan, Karabağ Kilimleri Atölyesini gezerek Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldiğini söyledi. Iğdır Halkeğitim Müdürü Levent Turan,”Iğdır halkeğitim müdürlüğü tarafından serka projesi kapsamında 2 adet Kilim atölyesi kurulmuş olup burada 10+15 kişi eğitim almaktadırlar. Yine aynı proje kapsamında 3 atölyemiz Ağustos ayı sonuna doğru Merkez binada faaliyete geçecek olup yine bu proje kapsamında döküm kafkas bebek için 4 atölyemiz faliyete sokulacaktır. Bu proje kapsamında en az 50 kişinin geçim kaynağı bu kilim ve Kafkas döküm bebek üretiminden sağlanacağı kanatindeyiz.”dedi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan atölye şefi Rahile Çobangil, Kilimleri en az maliyete mal edip tamamı yünden elde edilerek ucuza satmak için çaba sarf ettiklerin belirti. Çobangil, "Yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için iş imkanı sağlamaktır. Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkanına kavuşacağız" dedi. Çobangil, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiyede sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor." şeklinde konuştu.

facebook-paylas
Tarih: 15-08-2013 19:20
Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi

Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi
Halkeğitim Müdürü Levent Gürel, Karabağ Kilimleri Atölyesini gezerek Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldiğini söyledi.
    Iğdır Halkeğitim Müdürü Levent Gürel,”Iğdır halkeğitim müdürlüğü tarafından serka projesi kapsamında 2 adet Kilim atölyesi kurulmuş olup burada 10+15 kişi eğitim almaktadırlar. Yine aynı proje kapsamında 3 atölyemiz Ağustos ayı sonuna doğru Merkez binada faaliyete geçecek olup yine bu proje kapsamında döküm kafkas bebek için 4 atölyemiz faliyete sokulacaktır. Bu proje kapsamında en az 50 kişinin geçim kaynağı bu kilim ve Kafkas döküm bebek üretiminden sağlanacağı kanatindeyiz.”dedi.
    Konuyla ilgili bir açıklama yapan atölye şefi Rahile Çobangil, Kilimleri en az maliyete mal edip tamamı yünden elde edilerek ucuza satmak için çaba sarf ettiklerin belirti.
    Çobangil, "Yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için  iş imkanı sağlamaktır.  Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkanına kavuşacağız" dedi.
    Çobangil, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiyede sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor." şeklinde konuştu.
Bu haber 2419 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

KAĞIZMANLI AKADEMİSYENLERDEN ÖNEMLİ BİR KİPTAP: “NEDEN ERMENİSTAN EKONOMİSİ?” Ali ÇELİK - Tacettin DURMUŞ / KAĞ..
İŞKUR SAHA ARAŞTIRMASINA ÇIKIYOR Iğdır Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İşgücü Piyasası Araştırması ile ilimizin ..
resim yok
ÖĞRENCİLERİN YABAN HAYATI SEVGİSİ Kolikent Köyünde öğrencilerin yaralı olarak buldukları Kerkenez yırtıcısını okulda ..
IĞDIR’DA FAHRİ AV MÜFETTİŞİ KEKLİKÇİLERİ YAKALADI Orman ve Su İşleri Bakanlığı Iğdır İl Şube Müdürlüğünce Doğal Hayat..
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNDE ISI YALITIM MALZEMESİ TANITIM ETKİNLİĞİ YAPILDI
KOÇ KIRAN KÖYÜ YABAN HAYATINA SAHİP ÇIKIYOR… Koç Kıran Köyünde Nihat ÜNAL evinin yakınında yonca tarlasında bulduğu ..
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KUTLU DOĞUM PİLAVI DAĞITTI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ KUTLU DOĞUM PİLAVI DAĞITTI Kutlu Doğum ..
 IĞDIR SPOR'A ÇİRKİN SALDIRI IĞDIR SPOR'A ÇİRKİN SALDIRI Bölgesel Amatör Ligi 3.Gurupta 17 Nisan Pazar G..
PARALEL YAPI DERSHANESİ KAPATILDI       PARALEL YAPI DERSHANESİ KAPATILDI Iğdır’da faaliyet göste..
 SERPİL ÜNSAL IĞDIR NÜFUS VE VATANDAŞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜNE ATANDI      SERPİL ÜNSAL IĞDIR NÜFUS VE VATANDAŞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜNE ATANDI Kı..
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR