Bugun...
Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi
Tarih: 15-08-2013 19:20:00 + -


Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi Halkeğitim Müdürü Levent Turan, Karabağ Kilimleri Atölyesini gezerek Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldiğini söyledi. Iğdır Halkeğitim Müdürü Levent Turan,”Iğdır halkeğitim müdürlüğü tarafından serka projesi kapsamında 2 adet Kilim atölyesi kurulmuş olup burada 10+15 kişi eğitim almaktadırlar. Yine aynı proje kapsamında 3 atölyemiz Ağustos ayı sonuna doğru Merkez binada faaliyete geçecek olup yine bu proje kapsamında döküm kafkas bebek için 4 atölyemiz faliyete sokulacaktır. Bu proje kapsamında en az 50 kişinin geçim kaynağı bu kilim ve Kafkas döküm bebek üretiminden sağlanacağı kanatindeyiz.”dedi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan atölye şefi Rahile Çobangil, Kilimleri en az maliyete mal edip tamamı yünden elde edilerek ucuza satmak için çaba sarf ettiklerin belirti. Çobangil, "Yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için iş imkanı sağlamaktır. Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkanına kavuşacağız" dedi. Çobangil, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiyede sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor." şeklinde konuştu.

facebook-paylas
Tarih: 15-08-2013 19:20
Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi

Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi
Halkeğitim Müdürü Levent Gürel, Karabağ Kilimleri Atölyesini gezerek Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldiğini söyledi.
    Iğdır Halkeğitim Müdürü Levent Gürel,”Iğdır halkeğitim müdürlüğü tarafından serka projesi kapsamında 2 adet Kilim atölyesi kurulmuş olup burada 10+15 kişi eğitim almaktadırlar. Yine aynı proje kapsamında 3 atölyemiz Ağustos ayı sonuna doğru Merkez binada faaliyete geçecek olup yine bu proje kapsamında döküm kafkas bebek için 4 atölyemiz faliyete sokulacaktır. Bu proje kapsamında en az 50 kişinin geçim kaynağı bu kilim ve Kafkas döküm bebek üretiminden sağlanacağı kanatindeyiz.”dedi.
    Konuyla ilgili bir açıklama yapan atölye şefi Rahile Çobangil, Kilimleri en az maliyete mal edip tamamı yünden elde edilerek ucuza satmak için çaba sarf ettiklerin belirti.
    Çobangil, "Yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için  iş imkanı sağlamaktır.  Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkanına kavuşacağız" dedi.
    Çobangil, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiyede sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor." şeklinde konuştu.
Bu haber 2755 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

CANLI MÜHRE İLE KEKLİK YAKALAYAN 1 KİŞİ 4 KEKLİK VE KAFESİYLE YAKALANDI. Orman ve Su İşleri Bakanlı..
KEKLİK TUZAKÇILARINA CEZA İlimiz Merkez Melekli Navdöven Mevkiinde Keklik Avlamada Kullanılan 4 Adet Canlı Mühre ve 6..
IĞDIR’DA 3 MART DÜNYA YABAN HAYATI GÜNÜ KUTLANDI Tuzluca Halk Eğitim Merkezi seminer salonunda öğrencilere anim..
DOĞALGAZ DA ORTAK ÇALIŞMALARA DEVAM Iğdır’da hava kirliliğini önlemek için Iğdır Belediyesi ile Serhat Gazın ortak..
3 MART DÜNYA YABAN HAYATI GÜNÜ Ülkemizin 22 Aralık 1996 tarihinde taraf olduğu, 193 ülkenin imzaladığı Nesli Tehlike ..
Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım, Yerel ve Ulusal Basınla Bir Araya Geldi Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım, SGK İl m..
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YILIN DOKTORU DÂHİLİYE UZMANI ERCAN KARATAŞYILIN DOKTORU DÂHİLİYE UZMANI ERCAN KARATAŞ Iğdır Devlet Hastanesinde dâhiliye ..
IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDE REKTÖRLÜK DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI.IĞDIR ÜNİVERSİTESİNDE REKTÖRLÜK DEVİR TESLİM TÖRENİ YAPILDI. VALİ ALPMAN, ÜNİVE..
TÜBİTAK PROJE YARIŞMASINA NENE HATUN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ     TÜBİTAK PROJE YARIŞMASINA NENE HATUN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ..
LATİF ALMA MÜDÜR YARDIMCISI OLARAK ATANDI    LATİF ALMA MÜDÜR YARDIMCISI OLARAK ATANDI Yıllardan Sağlık meslek lis..
SAVAŞ YENER EROL MÜDÜR YARDIMCISI OLARAK ATANDISAVAŞ YENER EROL MÜDÜR YARDIMCISI OLARAK ATANDI Yıllardan beri çeşitl..
14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle İl Emniyet Müdürü IDH ziyaret etti14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle İl Emniyet Müdürü IDH ziyaret etti 14 Mart Tıp Ba..
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR