Bugun...
Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi
Tarih: 15-08-2013 19:20:00 + -


Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi Halkeğitim Müdürü Levent Turan, Karabağ Kilimleri Atölyesini gezerek Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldiğini söyledi. Iğdır Halkeğitim Müdürü Levent Turan,”Iğdır halkeğitim müdürlüğü tarafından serka projesi kapsamında 2 adet Kilim atölyesi kurulmuş olup burada 10+15 kişi eğitim almaktadırlar. Yine aynı proje kapsamında 3 atölyemiz Ağustos ayı sonuna doğru Merkez binada faaliyete geçecek olup yine bu proje kapsamında döküm kafkas bebek için 4 atölyemiz faliyete sokulacaktır. Bu proje kapsamında en az 50 kişinin geçim kaynağı bu kilim ve Kafkas döküm bebek üretiminden sağlanacağı kanatindeyiz.”dedi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan atölye şefi Rahile Çobangil, Kilimleri en az maliyete mal edip tamamı yünden elde edilerek ucuza satmak için çaba sarf ettiklerin belirti. Çobangil, "Yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için iş imkanı sağlamaktır. Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkanına kavuşacağız" dedi. Çobangil, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiyede sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor." şeklinde konuştu.

facebook-paylas
Tarih: 15-08-2013 19:20
Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi

Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldi
Halkeğitim Müdürü Levent Gürel, Karabağ Kilimleri Atölyesini gezerek Karabağ Kilimleri Iğdır’ın gözbebeği haline geldiğini söyledi.
    Iğdır Halkeğitim Müdürü Levent Gürel,”Iğdır halkeğitim müdürlüğü tarafından serka projesi kapsamında 2 adet Kilim atölyesi kurulmuş olup burada 10+15 kişi eğitim almaktadırlar. Yine aynı proje kapsamında 3 atölyemiz Ağustos ayı sonuna doğru Merkez binada faaliyete geçecek olup yine bu proje kapsamında döküm kafkas bebek için 4 atölyemiz faliyete sokulacaktır. Bu proje kapsamında en az 50 kişinin geçim kaynağı bu kilim ve Kafkas döküm bebek üretiminden sağlanacağı kanatindeyiz.”dedi.
    Konuyla ilgili bir açıklama yapan atölye şefi Rahile Çobangil, Kilimleri en az maliyete mal edip tamamı yünden elde edilerek ucuza satmak için çaba sarf ettiklerin belirti.
    Çobangil, "Yörede ve bölgede çok büyük önem ve değere sahip olan Karabağ kilimini tanıtmak, hem de işsiz kızlarımızın evlerine bir katkıda bulunması için  iş imkanı sağlamaktır.  Şu anda kurs seviyesinde üretim yapıldığı için kızlarımız çalıştıkları kadar ücret alıyorlar. Yalnız üretimimizi eğer ihraç edilecek bir konuma getirebilirsek o zaman çok daha fazla işçi çalıştırarak vatandaşlarımıza daha çok istihdam sağlama imkanına kavuşacağız" dedi.
    Çobangil, Karabağ kilimi atölyesinde işlenen bu kilimler Türkiyede sadece Iğdır’da işlenmektedir. Çeşit ve en güzel desenler Iğdır’da bulunuyor." şeklinde konuştu.
Bu haber 1807 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ZEHRA MARKET İKİNCİ, ŞUBESİNİ AÇTI Iğdır’da Vali yolu mahallesinde hizmet veren Zehra market ikinci şubesi..
KÜTÜPHANECİLİK KULUBÜ KERMES DÜZENLEDİ Iğdır Mehmet Murat İşler Sosyal Bilimler lisesi Kütüph..
ÜNİVERSİTEMİZDE, IĞDIR İLİNİN JEOTERMAL VE YER ALTI KAYNAKLARI KONULU TOPLANTI YAPILDI Iğdır Üniversitesi Senato O..
ÜNİVERSİTEMİZDE “TÜRKİYE ÇİÇEKÇİLİĞİ VE IĞDIR ÖRNEĞİ” KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kam..
4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununa MuhalefetIğdır İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ..
ÖĞRENCİLERLE AĞAÇ DİKİMİ. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Iğdır İl Şube Müdürlüğünce, Iğdır 80. Cumhuriyet Lisesinde..
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
9 kisi gozaltina alindi9 kisi Gözaltına alindi Iğdır’da sabah erken saatlerde polisler tarafından y..
MHP’den AKP’ye TepkiMHP’den AKP’ye Tepki AKP İl Başkanı Ahmet Tutulmazın Partisinin Bir Düğün salon..
Iğdır'da gözaltına alınanlardan 6 kişi serbest bırakıldıIğdır'da gözaltına alınanlardan 6 kişi serbest bırakıldı Iğdır’da dün sabah erk..
KATİL YENGE ne istedin çocuktanKATİL YENGE ne istedin çocuktan :;Konu hakkında açıklama yapan köy muhtarı Tunce..
MHP Iğdır il teşkilatı görevden alındıMHP Iğdır il teşkilatı görevden alındı KARAR IGDIR DA TEPKIYLE KARSILANDI.SOSYA..
Bir çocuk annesi 22 yaşındaki Dilek kendini astı     Bir çocuk annesi 22 yaşındaki Dilek kendini astı IĞDIR'da evli bir..
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR